סדנאות כתיבה
כניסת סטודנטים
03-6887090

סדנאות כתיבה

 

מכללת מנשר לאמנות – המקום שלכם להתחיל לכתוב

על לימודי כתיבה במנשר:

רוצים ללמוד כיצד לנצל נכון את יכולת הכתיבה שלכם, ואולי, בעתיד, לפרסם יצירה ספרותית של ממש? אם תחום הכתיבה מושך אתכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו - מכללת 'מנשר לאמנות', ולקחת חלק באחד מקורסי הכתיבה שלנו. זוהי הזדמנות עבורכם להיחשף אל התחום באופן מעמיק ולעשות זאת במקום מוביל, מקדם ומצליח. סדנאות כתיבה של 'מנשר' הן הדרך הנכונה לעשות זאת. כאן תוכלו לקבל מגוון רחב של כלים שיאפשרו לכם לבטא את עצמכם נכון ולהביע את הרעיונות שלכם בעזרת המילים הכתובות, תוך שימוש בדימויים ובאלמנטים נוספים. סדנאות הכתיבה של מכללת מנשר לאמנות הן הזדמנות לכל כותב מתחיל לרכוש ידע רב, מקצועי וחשוב, במסגרת לימודית ברמה גבוהה ובאווירה נינוחה ונעימה.

 

קורסי הכתיבה שלנו:

1. סדנת כתיבה יוצרת – סדנת כתיבה זו מספקת כלים חשובים לסופר המתחיל, תוך בחינת סוגי המספרים, סוגי העלילות וכל המרכיבים השונים הלוקחים חלק בלתי נפרד מהיצירה הספרותית. סדנה זו מתמקדת ביסודות הסיפור הקצר, ובודקת את האופן בו הוא בנוי והאופן בו הסופר מביע את רעיונותיו לכל אורך הסיפור. כל זאת, תוך שימוש במגוון רחב של כלים ספרותיים, אליהם נחשפים במהלך הסדנה עצמה. המשתתפים בסדנת הכתיבה מתנסים בעיקר בכתיבה עצמה - מקבלים תרגילים שונים, לכל סוגי הכלים והמרכיבים, וכן מקבלים חומר עיוני/מחקרי.

מידע נוסף
משך הסדנה - 26 מפגשים, שלוש שעות לימוד בכל מפגש.
עלות הסדנה - 3,100 ₪ כולל דמי הרשמה
תאריך פתיחה: אוקטובר 2017
מועד - ימי שני, בשעות 18:30 ועד 21:30.
מנחה: סיון שיקנאג'י - סופרת מעצבת ותסריטאית. 

 


 

2. סדנת יסודות שירה – 26 מפגשים. שלוש שעות לימוד אקדמיות בכל מפגש. סה"כ: 78 שעות אקדמיות.
סדנה זו, שנפרשת על שני סמסטרים, בוחנת את הכתיבה הפיוטית באופן מעמיק וחושפת את המשתתפים בה אל הדרכים השונות בהן מביע המשורר, הכותב, את תחושותיו, את רעיונותיו על הדף. כל זאת, תוך התייחסות אל אלמנטים שונים, הלוקחים בה חלק, כמו הדמויות עצמן, המפגשים שנוצרים ביניהן, החלומות, הרגשות וכלל הדימויים, המהווים חלק בלתי נפרד מהכתיבה. המשתתפים בסדנת השירה בודקים את מקצבי השיר, את הצורות השיריות הקיימות, את הדימוי, את המטאפורות וגם את החריזה, המצלול והמוזיקה בשירה.

מידע נוסף:
משך הסדנה - 26 מפגשים, שלוש שעות לימוד בכל מפגש. 
עלות הסדנה
  - 3,100 ₪, כולל דמי הרשמה.
מועד - ימי שני, בין השעות 18:30 ועד 21:30
תאריך פתיחה: אוקטובר 2017
מנחה  - המשוררת והעורכת ענת לוין, זוכת פרסי שירה רבים.

 


 

3. יסודות כתיבת תסריט – 26 מפגשים. שלוש שעות לימוד אקדמיות בכל מפגש. סה"כ: 78 שעות אקדמיות.

סמ' א: כיצד בונים סיפור קולנועי, דמות גיבור, דמויות משנה, סוגי דמויות (עגולה ושטוחה, גיבור ואנטי גיבור), כיצד מעצבים ומאפיינים דמויות וכיצד בונים את המתח ביניהן.
הסיפור: מהו קונפליקט קולנועי ואיך מעוררים אותו, מהו מאורע מחולל ותפקידו בסרט, מהו תפקיד הפעולה בסרט ואיפה ממקמים אותה.
סמ' ב': השפה הקולנועית וכיצד בונים בעזרתה תסריט. כיצד מעבירים אינפורמציה, מה זה סבטקסט ואיך מיישמים אותו, מטאפורות קולנועיות, הזרה, קונטקסט וספציפיות, מהם החוקים עשה ואל תעשה, מהם הכללים והיוצאים מן הכלל, איך כותבים דיאלוג, איך אומרים בלי לדבר, איך מראים בלי להראות. כמו כן - רבדים בתסריט, מבנה העלילה וחלקיו (התחלה, אמצע, סוף) וכיצד מיישמים זאת בתסריט לסרט קצר.

מידע נוסף:
משך הסדנה
 - 26 מפגשים, שלוש שעות לימוד בכל מפגש. 
עלות הקורס
: 3,100 ₪ כולל דמי הרשמה
מועד: ימי חמישי בשעות 21:00-18:30
תאריך פתיחת הקורס: אוקטובר 2017
מנחה: יסמין ששון – יוצרת וחוקרת קולנוע. 'מקלט ציבורי' (08, פסטיבל ברלין), 'אחרי החגים (08, רק תסריט). פעילה בארגון פסטיבלים, מחקר והנחיית כנסים. B.a אונ' ת"א (04), M.a ספרות, אונ' ת"א (07), לימודי תואר שלישי, מדיה ותרבות UEL, לונדון (10)

 


 

קורסים כתיבה למתקדמים

1. כתיבה יוצרת למתקדמים – 26 מפגשים. שלוש שעות לימוד אקדמיות בכל מפגש. סה"כ: 78 שעות אקדמיות.

העבודה בסדנה תתבסס על אודות חומרים חדשים ו/או עריכה וגיבוש של חומרים קיימים. במקביל תערך עבודה קבוצתית מעשית ותיאורטית. הסדנה תתרכז בעיקר בסיפור הקצר ובעקרונות של המעבר מסיפור קצר לנובלה או רומן. במהלך הסדנה ינותחו כתבי היד של המשתתפים וכן סיפורים קצרים של סופרים בני זמננו וסופרים מתקופות שונות. יושם דגש על דמות הגיבור, על העלילה, על משלב, על דיאלוג, על תיאור זמן ומקום, על משמעות הסיפור, על המהלך והקשר בין הסופר לכותב. אחת התמות המרכזיות שתטופל בסדנה היא יכולתו של הכותב ליצור את "הריחוק מהאישי" ובו בזמן לבטא את עצמו דרך הסיפור, כשברקע עומדת לדיון השאלה - מהו הסיפור ומהי משמעותו, מהו הקשר בין תקופתנו לבין האמצעים הספרותיים.

מידע נוסף:
משך הסדנה: 26 מפגשים, שלוש שעות לימוד בכל מפגש. 
מחיר הסדנה: 3,300 ש"ח כולל דמי הרשמה. אין חיוב מע"מ
מועד הסדנה: ימי ג' 21:00-18:30
תאריך פתיחת הסדנה: אוקטובר 2017
מנחה: ענת עינהר. סופרת. ספרה הראשון "טורפים של קיץ" זכה בפרס ספיר לספר ביכורים לשנת 2010 וכן בפרס טובה ויצחק וינר ליצירה ספרותית מקורית. ב2015 יצא לאור ספרה השני למבוגרים, קובץ הנובלות "תמונות עירום" שנכלל ברשימה הקצרה של המועמדים לפרס ספיר לשנת 2015.

 

2. תסריט למתקדמים – 26 מפגשים. שלוש שעות לימוד אקדמיות בכל מפגש. סה"כ: 78 שעות אקדמיות.

חזרה על אנטגוניסט ופרוטגוניסט - אימפרוביזציה. הגדרת הדמויות – הכנות לתרגיל חמישה שוטים. סצנה מחוללת וסצנת התרה, קונפליקט, סוגי קונפליקט שגרה-שבירה-יציאה למסע, קלישאה, הרעיון השולט. העמקת הדמויות, זרמים בתסריט, אנטי מבנה, ריבוי דמויות, ריבוי סיפורים, גיבוש רעיונות, המעבר לסינופסיס, לוואן ליינר, לטריטמנט. עבודה עם כרטיסיות, אפיון דמויות דרך דיאלוגים או דרך פעולות, תחקיר, ניתוח פסיכולוגי, פרופיל וביוגרפיה, חיצוני מול פנימי, רצון/צורך/חסך, סאב טקסט, אווירה, דמויות משנה, לוקיישן, סוף מסע ואיזון מחדש. דראפט ראשון – איך הוא עומד ביחס לטריטמנט? בדיקת נקודת המבט - מי המספר, היפוך נקודת המבט, שני מספרים וכו'. דראפט שני – איך מייצרים רגש ותחושה של הדמות ושל הצופה, האפשרות לעבור ז'אנרים.

מידע נוסף:

משך הסדנה: 26 מפגשים, שלוש שעות לימוד בכל מפגש. 
מחיר הסדנה: 3,300 ₪ כולל דמי הרשמה.
מועד הסדנה: ימי ד' 21:00-18:30
תאריך פתיחת הסדנה: אוקטובר 2017
מנחה: עומר תדמור. תסריטאי ומחזאי. בין תסריטיו: 'מרחב מוגן' - זוכת פרס האקדמיה לשנת (09), 'לילה ללא לולה' - במסגרת רצועת 'ראשון בדרמה', סדרות: "בטיפול" (05), "מסכים" ו'הכל דבש' (07) ועוד. מחזות: 'שנייה, חצי שנייה' - בית לסין ועוד. בוגר החוג לקולנוע אוניברסיטת ת"א.

לעומר תדמור בויקיפדיה

 

*ייתכנו שינויים

 

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב