תוכנית הלימודים במחלקה לאנימציה לתואר ראשון במדעי הרוח של האו"פ ובוגר מנשר באנימציה

 האנימציה היא מקום לברוח אתו ואליו

האנימציה מתפתחת בשנים האחרונות לתחומים רבים וחדשים: טלוויזיה, סרטי ילדים, סרטוני תדמית והדרכה של חברות היי טק, סרטים אמנותיים, אפליקציות ותכנים חינוכיים. בשל כך היא הופכת מקצועית ויצירתית יותר, בו זמנית. מטרתה של מחלקת האנימציה ב'מנשר' היא להוציא בוגרים שיהיו יוצרי אנימציה רחבי הבנה ובעלי יכולות הן כאמנים והן כבעלי שליטה במדיה ובתכנות.

הלימוד והיצירה מבוססים בתחילת הדרך על התחומים הקלאסיים: רישום, ציור, איור, פיסול, צילום ועוד. תחומים אלו מהווים בסיס ויסוד ליצירה באנימציה. במקביל, החל מהשנה הראשונה ללימודים, יוקנו לסטודנטים מיומנויות בטכנולוגיות הדיגיטליות המתקדמות ביותר בתחום האנימציה וכן מיומנויות בטכנולוגיות חדשות המשיקות לאנימציה.

במהלך ארבע השנים ילמד הסטודנט את עקרונות הבימוי והיצירה המיוחדים לאנימציה: פיתוח סטוריבורד ופיתוח תסריט לאנימציה, יצירה תנועה ואפיונה, בימוי אנימציה, עיצוב דמות וסביבה, פיתוח שפה אישית, שליטה בתכנות והפיכתן לכלי עבודה.

תכנית הלימודים שלנו מאפשרת לסיים תוך ארבע שנים – לימודים לתואר B.a במדעי הרוח של האוניברסיטה הפתוחה, וכן כבוגר 'מנשר' באנימציה. 

הלימודים משלבים עבודה מעשית, סדנאות רעיוניות ולימודי תיאוריה, כמו כן, הם מכוונים לאנימציה קלאסית ולאנימציה ממוחשבת – דו ממד ותלת ממד, אנימציה אמנותית, אנימציה קולנועית ואנימציה לפרסום.

מבנה הלימודים מאפשר שילוב סדנאות ממחלקות אחרות ויוצר אפשרות בניית מסלול אישי כחלק מההכרה בכל סטודנט כיוצר בעל כיוון ייחודי.

המרצים במחלקה הם יוצרים ואמנים בולטים בתחומי ההתמחות שונים.

דגשים ומטרות בשנה א'

– התוודעות לטכניקה ולשפה הוויזואלית המיוחדת של האנימציה

– סדנאות בסיס ברישום, בקולנוע, בפיסול ובעיבוד תמונה

– לימוד השימוש במערכות המחשוב, הצילום והעריכה לאנימציה

– הכרות עם תולדות הקולנוע ועם תולדות האמנות

– לימוד רקע היסטורי של התרבות, של האמנות ושל הרעיונות

שנה א':

יסודות אנימציה 1,2 – שנתי, חובה

יסודות בימוי אנימציה, תנועה, מקצב, חשיבה סיפורית, בחינת מרחב היצירה, כלים וטכניקות קלאסיות באנימציה. הקורס עוסק ביסודות החשיבה ויסודות ההתנסות התנסות המעשית בשלבי היצירה.

יסודות סטוריבורד לאנימציה 1,2 – שנתי, חובה

הסטוריבורד ככלי עזר לפיתוח התסריט לקראת סרט אנימציה. הקורס מקנה יסודות בימוי,,מיומנויות חשיבה נרטיבית קולנועית, ויכולת להפוך את כל אלו לרצף של תמונות ושל מצבים ויזואליים.

בקורס תתורגל גם תכנת פרמייר – תכנה לעריכת קולנוע ולאנימציה קלאסית.

יסודות איור וטכניקות לאנימציה – שנתי, חובה

האיור לסוגיו הוא אחד מיסודות היצירה באנימציה. האיור הבודד הוא אמצעי למחקר של הדימוי ולפיתוחה של תשתית הסיפור ושל שפתו הוויזואלית. בקורס ילמדו יסודות האיור: טכניקות, צבעים, שימוש בקומפוזיציה, חשיבה באיור, הדמיה, תגובה, המחשה של רעיון ושל רגש, היחס בין דימוי לבין טקסט.

יסודות עיבוד תמונה, פוטושופ 1 – שנתי, חובה

יסודות עיבוד ויסודות עיצוב תמונה בתכנת פוטושופ. הקורס יקנה יסודות בהבנה של התכנה, עבודה מעשית של פורמטים גראפיים שונים של התכנה וניתוחם.

המבע הקולנועי – שנתי, חובה

המבע הקולנועי הוא שפה המשלבת אמצעים אמנותיים וטכניים. תכלית הקורס היא הכרות עם מרכיביו השונים של הקולנוע דרך המבע הקולנועי – השפה: צילום, עריכה, עיצוב תמונה ופסקול. הקורס שם דגש על הפואטיקה הקולנועית ועל התפתחות הז'אנרים החל מהקולנוע ההוליוודי ועד שנות הארבעים.

מבוא קולנוע לאנימציה 1 – סמסטריאלי, חובה

עבודה קולנועית: הפיכת סיפור לסרט, תכנון הסצנה, בחירה לוקיישן, בחירה שחקנים, מצלמה, תאורה, הקלטה,תפקידים על הסט.

יסודות סטופמושן 1 – סמסטריאלי, חובה

התנסות בעבודה עם פלסטלינה, עם חול, עם צבעים ועם חומרים נוספים על כל מרכבותיהם. בסדנה תתורגל עבודה במגוון טכניקות של פיסול מהיר, כמו כן נלמד כיצד להפוך את הפסל לסרט אנימציה בעזרת טכניקת סטופמושן.

יסודות רישום לאנימציה 1,2 – סמסטריאלי, חובה

יסודות הרישום כבסיס לאנימציה: הרגלי עבודה ברישום, התבוננות, כלים וטכניקות, הקו כיוצר תחושה, כתם וטונאליות, יחסי גודל, תנועה ותרגומה לקו, הקו כמתרגם של מילים וכותרות, אפיון פורטרט, פורטרט עצמי, קומפוזיציה, התבוננות בטבע דומם, חלוקת המשטח, חללי פנים.

יסודות פיסול 1 – סמסטריאלי, חובה

עבודה עם חומרים רכים: חמר, עיסות נייר, קרטון ודבק. הקורס יעסוק בהיבטים הבסיסיים של שפת הפיסול: חומר, צורה, נפח, משקל, טקסטורה, שקיפות ואטימות, סטאטיות ודינאמיות, מסה וחלל.

יסודות בניה בתלת ממד 1 – שנתי,בחירה

קורס בסיסי ללימוד תכנת מאיה – תכנת תלת ממד, נלמד ליצור בעזרתה מסד ופיגומים לעשיית סרט אנימציה. מידול, תאורה, טקסטורות, ריגינג, תנועה בסיסית.

אמנות בעת העתיקה והחדשה 1,2 –שנתי, בחירה

סמ' א': אמנות פרה היסטורית, מסופוטמיה, יוון העתיקה, מצרים, יוון בתקופה הארכאית, הקלאסית וההלניסטית, רומא, אמנות נוצרית מוקדמת ואמנות ביזנטית.

בסמ' ב': ימי הביניים, אמנות גותית ורומנסקית, הרנסנס האיטלקי, הרנסנס בארצות השפלה ובגרמניה, מנייריזם, ברוק ורוקוקו, הציור הפלמי, הציור הספרדי, הציור האנגלי, הציור הרומנטי והציור הריאליסטי.

דגשים ומטרות בשנה ב'

– הרחבה  של הידע הטכני והתפיסתי באנימציה קלאסית או באנמציה ממוחשבת והעמקתו

– סדנאות בסיס ברישום, בקולנוע, בפיסול ובעיבוד תמונה

– לימוד השימוש במערכות המחשוב צילום ועריכה לאנימציה

– הכרות יסודית ומעמיקה עם תולדות האנימציה

– לימוד רקע היסטורי של התרבות, של האמנות ושל הרעיונות במאה העשרים

שנה ב':

עקרונות רישום אנימציה 1,2 – שנתי, חובה

לימוד הרישום של המבנה האנטומי של גוף האדם, חקר מבנה הגוף ותנועותיו, לימוד הקשר בין מבנה הגוף לבין אופן התנועה, שימוש מתקדם בכלי רישום, שיפור הבנת הפרספקטיבה, חיתוכים, משקלים, הצללות.

יסודות בעיצוב דמות וסביבה 1,2 – שנתי, חובה

סמ' א': קורס ארט לאנימציה העוסק בפיתוח דמויות לאנימציה ובעיצובן. הקורס יקנה מיומנויות לפיתוח דמות ולמחקרה, כמו כן נלמד תהליכי עבודה מול תסריט והכנת הדמות לאנימציה.

סמ' ב': נלמד כיצד לתכנן סביבה, כיצד לפתח סביבה, כיצד לעצב אותה וכיצד להגיש תכניות לבניית סביבה. נעמוד על הקשר בין עיצוב הסביבה לבין התסריט.

תולדות האנימציה 1,2 – שנתי, חובה

הקורס עוסק בהולדת האנימציה ובהתפתחותה לאורך מאה שנים, תוך התייחסות להתפתחות טכנולוגית, להשוואת גישות ולתפיסת מטרות האנימציה. הכרות עם היוצרים, עם האולפנים ועם הסרטים המשפיעים  ביותר בהיסטוריה של האנימציה.

יסודות סטופמושן 2 – סמסטריאלי, חובה

הרחבת הלימוד של הפיסול לטכניקת הסטופמושן, עבודה בשולחנות עבודה, תאורות של צילום, מצלמות סטילס ומצלמות ווידאו וכן נלמד תכנות ההופכת את הצילומים לסרט אנימציה.

יסודות תסריט אנימציה 1 – סמסטריאלי, חובה

כיצד הופך רעיון ויזואלי מעיקרו (סטוריבורד) לרצף של טקסט המוביל לסרט אנימציה בסופו. פיתוח הדיאלוגים, פיתוח קול המספר, פיתוח התיאורים.

עקרונות בימוי אנימציה קלאסית 1,2 – שנתי, בחירה

קורס מרכזי לשנה ב' אנימציה. בימוי: בניית שוט, בניית תנועה, בניית סצנה, בניית התפתחות סיפור. שכלול השליטה בתנועה באנימציה: תכנון, תרגול תנועה בעבודה ב- Key frame וניתוח התרגול, דיוק העבודה עם הדמויות ועם החפצים, תכנון עבודה ב-Exposure sheet.

הקורס דורש עבודת מחקר בין שיעור לשיעור וכן עבודה יחידנית על גבי שולחנות אור ובחדרי האנימציה.

עקרונות בימוי תלת ממד 1,2 – שנתי, בחירה

הקורס יעסוק בהבנה, בניתוח ובעשייה אנימטורית של טכנולוגיות תלת ממד, ינתן דגש על לימוד התפיסה הייחודית של השפה התלת ממדית. התקדמות בשלבים מעקרונות תנועה בתלת ועד ליצירת סרט קצר.

בנייה בתכנת תלת ממד 1,2 – שנתי, בחירה

קורס המשך ללימוד תכנת מאיה – תלת ממד והשימוש בה ליצירת מסד, פיגומים ותנועה של דמויות בסרט אנימציה: התמקצעות במידול, תאורות מורכבות, טקסטורות, ריגינג, תנועה של הדמויות.

פלאש וטי.וי. פיינט – 1,2 – שנתי, בחירה

יסודות בהתפתחות תכנת פלאש והשימוש בהם. תכנה זו מאפשרת עיצוב תנועה בדו ממד וכן יצירת אנימציה שהיא שילוב של אנימציה קלסית באמצעים טכנולוגים ושל אנימציה בתלת ממד על בסיס של איור ושל רישום. תכנה זו היא יסוד חשוב בעבודה באנימציה.

מהפיכות המידע ביחס לדימוי – שנתי, בחירה

הבנה חדשה של האדם את עצמו במאה העשרים והרחבה מושגית של השינויים ושל ההתרחשויות הרדיקליות שהביאו הצילום והקולנוע לתרבות. הקורס ידון במציאות החלופית אותם מציעים הצילום והקולנוע, היחס המשתנה בין האמת לבין השקר, בין האותנטי לבין הלא אותנטי ועוד.

קולנוע מודרני אמריקאי 1 – בחירה

יוצרים, סרטים וז'אנרים מרכזיים בקולנוע האמריקאי משנות השבעים ועד ימינו.

קולנוע מודרני אירופאי 2 – בחירה

יוצרים, סרטים, וז'אנרים מרכזיים בקולנוע האירופאי משנות השבעים ועד ימינו.

אמנות מודרנית 1,2 – בחירה

הזרמים הגדולים באמנות המודרנית: אימפרסיוניזם, קוביזם, פוטוריזם, קונסטרוקטיביזם, פוביזם, אקספרסיוניזם, אבסטרקט אקספרסיוניסטי ומינימליסטי, דאדא, סוריאליזם, פופ, אמנות מושגית.

דגשים ומטרות בשנה ג' 

– סגנון אישי באנימציה קלאסית או באנימציה ממוחשבת

– התמקצעות באיור ורישום, בסאונד ובתכנת תלת ממד

– העמקת היכולות בתסריט ובסטוריבורד

– תוכנת אפטראפקטס, הקלטת סאונד ועריכתו

– הרחבת הידע בתרבות ובאמנות הישראלית והבינלאומית

שנה ג':

תסריט אנימציה 1,2 – שנתי, חובה

למרות שסרט אנימציה הוא קצר ומבוסס על תמונות ועל תנועות יותר מאשר על דיאלוגים, הוא עדיין מחייב תכנון מדוקדק של ציר הזמן, של בניית סיפור ושל חשיבה. מבנה תסריט ובניית מתווה לסרט אנימציה, עבודה על תסריט לסרט גמר.

סאונד ופס קול לאנימציה 1 – שנתי, חובה

עקרונות בניית פסקול לסרט אנימציה: מבניית עולם ועד לבניית השכבות בפסקול. בחינה של תהליכי עבודה, התנסויות ביצירת ובבימוי פסקול והבנתה. תכנת קיובייס וספריית קולות.

אנימציה עכשווית – שנתי, חובה

קורס עיוני שבו יובאו סרטי אנימציה עכשוויים מכל העולם, נדון בנושאים שונים המתקשרים לסרטים תוך כדי הכרות עם היוצרים ועם האולפנים: שפה, טכניקה, סדרות, מוסיקה ועוד.

תרבות עכשווית 1,2 – שנתי, בחירה

הסוגיות המרכזיות המאכלסות את תחום הדעת המכונה 'לימודי תרבות'. הקורס יקנה מיומנויות של חשיבה ושל קריאה ביקורתית במסגרת השיח התרבותי בעולם: חברה, ג'נדר, פסיכולוגיה של המונים, תרבות פנאי, צרכנות, תרבות וחברה וירטואלית, פופולריות לעומת תרבות גבוהה ועוד.

דתות, תרבויות ומאבקים 1,2 – שנתי, בחירה

סקירת התמורות התרבותיות והדתיות המתחוללות בימינו: כיצד ניתן לפרשן,לבחון אותן ואף לחוותן – באמצעות גישה של פרשנות דינמית ובינתחומית? הקורס יציע תפיסות עולם פילוסופיות ביחס לדתות ישנות ולדתות חדשות, מיתוסים וסיפורים, פולחנים וטקסים. הקורס יעסוק גם בשאלת הפצת הרעיונות, ביקורת התרבות, המגע בין העולם הזה לבין עולם האמנות.

מושגים בבימוי אנימציה קלאסית 1,2 – שנתי, בחירה

קורס מתקדם בבימוי אנימציה קלאסית: מושגים מתקדמים בבימוי דמות ושיוכה לסביבה. חיזוק הידע והביטחון העצמי בכל הקשור ביצירת האנימציה דרך תרגול ואימון, על מנת להגיע ליכולת הנעה וליכולת ביטוי אנימטיבי של המשחק (אקטינג). בסמ' ב' נתמקד בפיתוח שפה אישית ולימוד תהליכי הפקה.

מושגים בבימוי אנימציה תלת ממד 1,2 – שנתי, בחירה

העמקה ביכולת בניית הסיפור, הבנת ייחודו של סרט האנימציה בטכנולוגיות תלת ממד, אפיונן של הדמויות וסגנונן.

עקרונות בנייה בטכנולוגיה תלת ממד 1 –סמסטריאלי, בחירה

קורס מתקדם בתכנת מאיה. בקורס יילמדו: מידול ברמה גבוהה, ריגינג ותנועה. הקורס מיועד לסטודנט שלמד יסודות "מאיה" ומתכנן ליצור סרט בתלת ממד.
העמקה בלימוד התכנה, ליווי סרט תלת ממד. הליווי יתוגבר לפי הנושאים הדרושים לסרט.

יסודות באפטר אפקט 1,2 – סמסטריאלי, בחירה

האפטראפקטס היא תכנת אנימציה בדו ממד המאפשרת חיבור ממקורות שונים, עיבוד תמונה מתקדם לווידאו ועריכה בשכבות. בקורס יילמדו עקרונות התכנה, עבודה בשכבות, יצירת KEY FRAMES, מסכות, ויסודות אפקטים. סמ' ב' יוקדש לחשיבה העיצוביות, לבניית פרויקטים באפטר ולניהולו, העמקה בתנועת טיפוגרפיה וקומפוזיטינג.

רישום ואיור למתמחים באנימציה קלסית 1 – סמסטריאלי, בחירה

העמקת יכולות הרישום וההתבוננות בגוף ובתנועה, פיתוח קו אישי ברישום ויכולת הבעה.

העמקת ההבנה של צבע באיור, יכולת הבעה ומשמעויות של צבע בהקשר של מספר סיפור, תיעוד המציאות וייצוגה, הצבע כמעביר תחושה ורעיון, תיאור העולם בכתם, מירקם, מרחב ומחבר, צבע האור, עיצוב הצורה בצבע.  

דגשים ומטרות בשנה ד' 

– פרויקט גמר באנימציה קלאסית או באנימציה ממוחשבת

– סדנאות מקצועיות תומכות לפרויקט גמר

– ליווי אישי לפרויקט גמר ע"י ראש המחלקה

– תכנות משלימות (אפטר, פלאש ועוד)

– אנימציה עכשווית

– הרחבת הידע על התרבות ואמנות הישראלית והבינלאומית

שנה ד':

סמינר באנימציה קלאסית 1,2 – שנתי, חובה

סמינר של דיון, של ביקורת ושל הנחיית סרטי הגמר היוצאים מטכנולוגיות ומנקודת המבט הקלסית (דו ממד). במהלך הסמינר יתנהל מחקר על השפה העיצובית ועל פיתוחה, דיון על עיצוב הדמויות ועל עיצוב הסביבה. ליווי עד שלב האנימטיק המתקדם.

סמינר אנימציה בתלת ממד 1,2 – שנתי, בחירה

סמינר שידון בכל האספקטים המקצועיים והרעיוניים, המסחריים והאישיים, של סרט הגמר של הסטודנטים העובדים בטכנולוגיית תלת ממד ממוחשבת. הסמינר יעסוק גם בקשר שבין פרויקט הגמר לבין העשייה באנימציה כיום.

ליווי אישי לסרט גמר 1,2 – שנתי, חובה

ייעוץ אישי וליווי ע"י מנחים שאינם במערך ההוראה של בית הספר. הסטודנט יבחר מלווה (או מלווים) שיתנו לו דעה נוספת או ייעוץ מקצועי ספציפי בהתמחות אותה בחר לסרט הגמר.

מוזיקה לאנימציה – שנתי, חובה

הבנת יסודות הצליל, הכלים המוסיקאליים, מבנים וסגנונות. לימוד הקשר בין המוסיקה לבין יצירת דרמה ורגש דרך בחירה ועריכת המוסיקה.

אנימציה ניסיונית –  שנתי, חובה

קורס עיוני שבו יוצגו סרטי אנימציה מכל העולם, דגש על אנימציה מיוחדת ומרחיבה גבולות.

ארט לאנימציה – סמסטריאלי, חובה

אייקון, סמל, האייקון כתמצית, הדמות ככלי ביטוי, מכנה משותף לדמויות, הסביבה ככלי ביטוי, התייחסות מיקום משנה למיקום המרכזי, הקונצפציה של המקום, רקעים, שילוב הדמויות במקום ועוד.

גרפיקה לכותרות – סמסטריאלי, חובה

קורס זה יעסוק הן בטכנולוגיה של הוספת טקסטים וכותרות לסרט והן במשמעויות של הבחירה וההצבה של אותיות, מילים וסימני כתב.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות