לימודי ציור מנשר - אמנות-שני-דיכנר
צור קשר

יעל פולודנב סטודנטית לכתיבה משנה ג' היא זוכת פרס סנפיר לשירה לשנת 2018 ותוציא ספר שירה בהוצאת "פרדס"

יעל פולודנב סטודנטית בשנה השלישית לימודיה במחלקה לכתיבה של מכללת מנשר היא זוכת פרס סנפיר לשירה לשנת 2018 ותוציא ספר שירה בהוצאת "פרדס"!

אילן ברקוביץ' / ‏3 בינואר‏ ב-‏19:43‏

גבירותיי ורבותיי, קוראים וקוראות, הגיע הזמן להכריז על הספר הזוכה בפרס סנפיר לשירה – שוחה נגד הזרם השני לשנת 2018. מי היה מאמין שדווקא גיורת עזת-מבע תבוא ותטלטל כך את שירתנו; שדווקא קבוצת שירה אלמונית לגמרי מבית הספר לכתיבה מנשר תעז לעשות את המהלך המהפכני של התקופה; מכובדי ונכבדותי, אני שמח להכריז על ספר השירה "כתם לידה" מאת פרח השירה יעל פּוֹלוֹדְנֵב (נמי הוצאה לאור) כזוכה הגדולה של פרס סנפיר לשירה – שוחה נגד הזרם לשנה זו!

בתוך כך ברצוני להודות מעומק לבי לארבעת המועמדים/ות שהרכיבו את הרשימה הקצרה של הפרס, אביב מויאל, מחבר ספר השירה "רק ירדתי לקנות חלב" (הוצאת פרדס, עריכה: יקיר בן-משה); איאת אבו שמיס, מחברת ספר השירים "אני זה שניים" (הוצאת מטען, עריכת שירים בעברית: יונתן קונדה, תרגום לערבית: מייסר אבו כעוד); תומר אופגנג, מחבר ספר השירה "כדורים כתומים וקפה שחור" (הוצאת פיוטית, עריכה: שושנה ויג) וואן נויין, מחברת ספר השירים "חיתוך ההבלים" (הוצאת ברחש, עריכה: דניאל עוז), על הרוח הספורטיבית המדהימה שגילו לאורך השבועות האחרונים, וכן למועמדי הרשימה הארוכה הנפלאים, הגר רפאל; ללי ציפי מיכאלי; מאיר הוברמן; שלומי בוכריס; נועה לוי; יהב סלטר ושי בוזגלו, על אותה הרוח בדיוק. יישר כוח גדול לכולכם/ן!

אני מזכיר שהפרס הוא הוצאה לאור של ספר שירים בהוצאת פרדס המופלאה של דוד גוטסמן על חשבון ההוצאה וכן שארבעת המועמדים ברשימה הקצרה יזכו כל אחד/ת בספר במתנה, "מכותרת עד צמרת – 200 מילים על 200 צמחים" מאת אמוץ דפני ונעם עביצל שראה אור השנה בהוצאת פרדס בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה ובליווי הקדמה מאת הסופר מאיר שלו.

זה גם זמן מצוין להודות על הליווי המדהים של פרס סנפיר השנה בידי איריס קול האגדית מרדיו 103Fm. הליווי הזה יימשך גם ביום ראשון הקרוב בשעה תשע בערב, כשנספר יחד על הפרס, הזוכה בו, ונקרא שיר מתוך ספרהּ ושיר אחד שאבחר מתוך אחד הספרים שלא זכו, למרות שמבחינתי, כולכם/ן זכיתם/ן. זו הזדמנות גם לברך את זוכת הפרס מהשנה שעברה, הילה תומר, מחברת הספר "פן אחנק", בברכת הצלחה בהוצאה לאור של ספר שיריה השני, שמקריאה ראשונה של כתב היד שלו כבר למדתי שהוא מרטיט ומרגש לבבות במיוחד.

לסיום, הנה השיר "סיפור יעל" מאת יעל פולודנב מתוך הספר "כתם לידה", זוכה פרס סנפיר לשירה תשע"ט. יש כמובן הרבה מה לומר על שיר נועז ופורץ דרך זה אך עכשיו הזמן לברך, יעל פולודנב, ברכות חמות ומזל טוב!

 

סִפּוּר יָעֵל / יעל פולודנב

1)

וְתֵצֵא יָעֵל לִקְרַאת סִסְרָא: וְתֵצֵא לְקוּרְס נָתִיב בַּצָּבָא

וְתִפְתַּח יָעֵל אֶת אָהֳלָהּ: וְתַחֲלִיף אֶת תְּכוּלַת הַמְּגֵרוֹת בַּמִּטְבָּח

וְתַשְׁקֵהוּ בַחֲלַב אֵם וְסִסְרָא צָמֵא לְמַיִם: וּתְפַתֶּה רַבָּנִים בַּחֲצָאִיּוֹת אֲרֻכּוֹת.

וּתְכַסֵּהוּ בִּשְׂמִיכָה: וְתִתְעַטֵּף בְּעֹל הַמִּצְווֹת בְּבֵית מוֹרִיָּה בִּירוּשָׁלַיִם.

וְתִתְקַע אֶת הַיָּתֵד בְּרַקָּתוֹ: וְלֹא תְּבָרֵךְ עַל אֹכֶל, וְתַחְבִּיא אֶת הַסִּדּוּר

וּלְבַסּוֹף תְּעַשֵּׁן בְּשַׁבָּת.

וּתְבֹרַךְ יָעֵל מִכָּל הַנָּשִׁים.

2)

"גְּדֻלָּה עָבֵרָה לִשְׁמָהּ, מִמִּצְוָה שֶׁלֹּא לִשְׁמָהּ"

חָזָ"ל אָמְרוּ שֶׁלְּדַלֵּג עַל סְעִיף רֶצַח בַּעֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת

זֶה בְּסֵדֶר, כָּל עוֹד יָעֵל הִצִּילָה עַם שָׁלֵם.

אֲנִי הִצַּלְתִּי אוֹתִי

יָתֵד תָּקַעְתִּי בְּעֹל הַמִּצְווֹת שֶׁהִבְטַחְתִּי לְקַיֵּם בָּרַבָּנוּת.

(מתוך הספר "כתם לידה", נמי הוצאה לאור, עמ' 20)

 

איריס קול עם יעל פולודנב, סטודנטית שנה ד' במחלקת הכתיבה,  על הזכייה בפרס סנפיר
החל מהדקה 16.20 6/1/19

 

YAEL POLODNEV 01 YAEL POLODNEV 03