יעל פולודנב ומאיר הוברמן, משתתפים ב"הארץ תרבות וספרות" – אנתולוגיית שירה לשבועות, "אנחנו מלחמת אזרחים"

אנו שמחים לשתף, ששני בוגרים טריים (מהחודש הבא) של מחלקת הכתיבה, יעל פולודנב ומאיר הוברמן, משתתפים (זו הפעם השנייה), מתוך 12 משוררים, ב"הארץ תרבות וספרות", באנתולוגיית שירה לשבועות, "אנחנו מלחמת אזרחים" , בעריכת אילן ברקוביץ', כבוד!

 

03.06.2019 10:10

אילן ברקוביץ'

המשורר חיים גורי (2018-1923) כתב בשירו "מִלְחֶמֶת אֶזְרָחִים": "אֲנִי מִלְחֶמֶת־אֶזְרָחִים / וּמַחֲצִיתִי יוֹרָה אֶת אַחֲרוֹנֶיהָ / אֶל קִירוֹת הַמְנֻצָּחִים". הוא תיאר בשיר "בֵּית דִּין שָׂדֶה" מסביב לשעון שבו "הַצּוֹדְקִים יוֹרִים בְּיֶתֶר הַצּוֹדְקִים" ולאחר מכן משתרר שקט (מתוך הספר "אני מלחמת אזרחים", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2004, עורך: דני הורוביץ, עמ' 32). הצירוף "אני מלחמת אזרחים" שיקף בוודאי אצל גורי את הביוגרפיה הפוליטית שלו, במעבר שחל אצלו מתנועת העבודה לתנועת ארץ ישראל השלמה ובחזרה, אבל נדמה שיש בו גם הימנעות מסוימת מלהצביע על הסכנה האמיתית הרובצת לפתחנו בעצם הימים האלה.

שירי האנתולוגיה הזו הם כתמרור אזהרה והתרעה מפני העתיד לבוא. חלק מהשירים קשים לקריאה. יש תחושה שהשיח האלים מחלחל פנימה ומאיים לפורר את החברה הישראלית על יושביה. יש אחראים למצב הזה, בראש ובראשונה אלו המנהיגים הפוליטיים. הקשיבו לשירה, מנהיגי הארץ. עִצרו את ההתדרדרות. אחרת, לא ירחק היום ושירו של גורי ייהפך לעובדה קיימת וכולנו נהיה מלחמת אזרחים.

בשדה חיטה לא קצורה | מאיר הוברמן

נָפַלְתִּי בְּעַד

נָפַלְתִּי נֶגֶד

נָפַלְתִּי וְלֹא קַמְתִּי שׁוּב

אֵין סִכּוּי שֶׁאָשׁוּב

נָפַלְתִּי לְמַעַן הַמּוֹלֶדֶת

נָפַלְתִּי נִמְנָע

צוֹחֵק בְּפֶה סָגוּר.

בִּשְׂדֵה חִיטָה לֹא קְצוּרָה

שָׁמַיִם כְּחוּלִים, דְּמָמָה

עֲנַן זְבוּבִים מְזַמְזֵם

עָשָׁן מִסְתַּלְסֵל, פָּגָז מַרְגֵּמָה.

מאיר הוברמן, יליד 1953, נולד בתל אביב, גדל ברמת גן ומתגורר בגבעתיים. ספר שיריו הראשון נקרא "איפה טעינו" (הוצאת נמי, 2018). השיר שלפנינו נכתב במסגרת תרגיל כתיבה במכללת מנשר לאמנות שבו התבקשו תלמידיה של המשוררת מי־טל נדלר לכתוב שירים במרתף חשוך.

מזל שאני משוררת | יעל פולודנב

אוּלַי הַפִּתְרוֹן הוּא לָדַעַת לָרִיב

לֹא רַק עִם אִרְגּוּנֵי טֶרוֹר.

אוּלַי אָז נִלְמַד,

אוּלַי אָז נָבִין שֶׁמִּי שֶׁלֹּא מַכִּיר בָּנוּ

לֹא אוֹיֵב,

גַּם לֹא אֶזְרָח

אֲבָל אָדָם

וְהַכֹּל בְּסֵדֶר

כָּל עוֹד יֵשׁ לָנוּ דֶּגֶל

וֶאֱלֹהִים.

יעל פולודנב, ילידת 1994, נולדה וגדלה בבאר שבע ומתגוררת כיום בגבעתיים. ספר שיריה הראשון, "כתם לידה" (הוצאת נמי, 2018), זכה בפרס סְנַפִּיר לשירה — שוחה נגד הזרם. פולודנב היא בוגרת מכללת מנשר לאמנות וממייסדי קבוצת השירה נמי, הכוללת גם את מאיר הוברמן, נועה לוי ויהב סלטר, שהעזו לקרוא תיגר על קבוצת השירה ערספואטיקה.

HUBERMAN AND POLODNEV WEBצילום: תומר אפלבאום

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות