לימודי ציור מנשר - אמנות-שני-דיכנר
צור קשר

חדשות מחלקת כתיבה חורף 2023

 • בהשקת "אמהות עם עגלות" של תמר סנדלר גורן. סטודנטית במחלקת הכתיבה שנה ד', בהוצאת "תשע נשמות" היוקרתית.

  עם אוריאל קון העורך והמוציא לאור של תשע נשמות:

  לפני כמה חודשים היו לי כמה תגליות מחשבתיות בנושא ספרות מקור.

  אתם יודעים שבמשך עשור, קיבלתי על הראש על כך שאני מפרסם ספרות מתורגמת בלבד, ומפנה את הגב לספרות עברית. כעבור כמה שנות התלבטות, החלטנו לפעול גם בשדה הזה. מהר מאד הבנתי שלא התבקשתי “לייצר ספרות עברית”, אלא לייצר את ״אותו ספר״ עברי שמופק מאז ומתמיד – להלן כל מיני דמויות (מוטי, יואב ויעל, תום וכרמית) והם פותחים במסע אישי, משפחתי, לאומי, עם הרבה פאתוס, דבק רגשני, ועלילה מקצוענית ריאליסטית. הממסד חיפש ספרים שכותבים ״על החיים עצמם״. אמונתי בספרות היא בדיוק הפוכה: אני מחפש ספרות שפועלת על החיים.

  לא מעניינות אותי עלילות. מעניינים אותי רעיונות ופיתוח תחביר עם הבעה אישית – מה שנקרא: סגנון.

  חודשים רבים Elrie Carmon ואני יושבים לקרוא מאות רבות של כתבי יד. ראו איזה פלא! 99% מכתבי היד נטולי סגנון, נעדרי רעיון. לרוב מגיעות אלינו אותן עלילות-פאתוס, עם הבעה אוטומטית שחושפת את העובדה שמרבית הכותבים מעולם לא חשבו על סגנון כתיבתם, כאילו דווקא על זה אפשר לוותר. תומכים בתפישה ספרותית זו, המקצוענית, מבקרי הספרות בישראל: מרביתם כותבים על עלילות ופוסחים כמו גדולים על הספרות. במילים אחרות: ספרים בלי ספרות מנותחים על ידי מבקרים שנמנעים מקריאות לעומק.

  הסדרה שלנו ״קודה״ לספרות מקור מפרסמת ספרות עברית. ספרות בלתי יציבה, ספרות שחושבת את עצמה בזמן אמת, ספרות של פרויקטים אישיים. הערך המרכזי בספרים אלה הוא שהם מנסים לחקור ספרות מקור מה היא – כל ספר בדרכו.

  בימים אלו לאור ״אמהות עם עגלות״ של תמר סנדלר גורן, אותו ערכתי בהנאה ענקית. זהו ספר יפה-יפה שמיישם את החיפוש הזה אחר ספרות.

  אמהות עם עגלות הוא פרויקט, יש בו סגנון, הוא מנסה לפעול על החיים, הוא נקי מפאתוס, דל שומן, קל וחזק.

  כתיבה1 1 כתיבה1 2
 • ברכות לתמר סנדלר גורן, סטודנטית במחלקת הכתיבה, שנה ד', על הוצאת ספרה בהוצאה היוקרתית, "תשע נשמות"

"…כבר מרגישים את הראש, עוד שנייה הוא יוצא!!! מתרגשת כל-כך על צאת ספר הביכורים שלי ״אימהות עם עגלות״. יש לי המון מילים אבל אבחר רק בכמה, בעיקר להגיד תודה לנשמות הענקיות של תשע נשמות. איזה כבוד זה להיות חלק מהמפעל המטורף הייחודי החשוב והמדהים שלכם.

אמהות עם עגלות copy

שינוי גודל גופנים
ניגודיות