טיפים לכתיבת תסריט

כבר נאמר לא פעם ולא פעמיים שכל ברט מופת שאי פעם נוצר בעולם הקולנוע, התחיל בתסריט מעולה ומדויק. קביעה זו אכן נכונה ולחלוטין לא מדובר על קלישאה, התסריט הוא הבסיס לכל היצירה הקולנועית או הטלוויזיונית, כמו גם במדיומים אחרים המשתמשים כיום בווידאו, מפרסומות באינטרנט ועד תכנים במובייל. בין אם יש לכם רעיון מבריק שאתם לא יודעים כיצד להעביר לתסריט מובנה וברור ובין אם הכתיבה בוערת בכם אך אתם צריכים עוד הכוונה על מנת לייצר את התסריט שלכם, ריכזנו עבורכם כמה טיפים לכתיבת תסריט.

כמובן שהטיפים שריכזנו כאן עבורם הינם כלליים, לא תהפכו בעזרתם מיידית לסיד פילד (הגורו הבלתי מעורער של תסריטאים בעולם) ולא מדובר על תחליף למסלול מובנה ומקצועי של לימודי כתיבה – אך זו בהחלט התחלה טובה ורשימה שתעזור לכם להתמקד ולהתכוונן. מי שהכתיבה היא חלק מהותי מחייו או מחייה, מי שמרותק מהאלכימיה המדהימה הזו של שפה, רגשות, מסרים ואמצעים ויזואליים וכיוצא באלו – יכולים למצוא את התשובה האופטימאלית לפיתוח קריירה יצירתית מוצלחת במסלול תואר בכתיבה הכולל כמובן גם לימודי תסריטאות.

זכרו את מהות המדיום – אתם לא כותבים ספר!

תסריט הוא הסיפור, שאותו יש להעביר באמצעים ויזואליים בקולנוע, טלוויזיה, אינטרנט וכן הלאה. אתם לא כותבים ספר או טקסט להדפסה אלא תסריט שהתוצר הסופי שלו הוא הפקת וידאו כלשהי. לכן הקפידו לזכור את מהות המשימה והמדיום שאתם עובדים עבורו, התסריט צריך להעביר סיפור ומסר בתמונות וסצנות, דרך שחקנים. המשמעות היא להתרכז בהעברת הסיפור בתמונות ולא רק באמצעות דיאלוגים ותיאורים למשל.

מחקר לפני התחלת הכתיבה

עוד לפני שאתם מתיישבים לכתוב את התסריט שלכם, כאשר הכל נמצא בשלב הרעיון המגובש בראש שלכם, חשוב לבצע מחקר איכותי, להבין את הסיפור שלכם, את הדמויות, הרקע וכיוצא באלה. הסיפור התסריטאי שלכם לא יכול להיות איכותי ויעיל אם לא תכירו את הדמויות שלכם לעומק, את הרקע לסיפור שלכם – בין אם הוא דוקומנטרי ואמיתי או בדוי לחלוטין. זהו מחקר יצירתי הכולל למשחל בניית ביוגרפיות לדמויות, בדיקת מידע לגבי מיקום התסריט ואירועים רלבנטיים, שיחות עם אנשים העוסקים בצורה כלשהי בתחום עליו הסיפור מדבר וכל דבר רלבנטי אחר.

שיטה נוחה לבצע ולנהל מחקר שכזה היא באמצעות כרטיסיות, כאשר על כל כרטיסיה כותבים לצד ובהמשך למחקר את זרימת הסיפור והפרטים החשובים המלווים אותו.

לא לסבך יותר מדי

באותו הקשר של הבנת המדיום עבורו אתם כותבים – קולנוע או טלוויזיה ולא ספר מודפס למשל – חשוב לא לסבך יותר מדי את העלילה והסיפור, אם התסריט מורכב ומסובך מדי אז התוצאה תהיה רוויה בהסברים וסצנות המסבירות את הסיפור, במקום להתמקד בסיפור עצמו. נסו ליצור תסריט פתוח וזורם, כאשר הסיפור מתרחש ב"נוף" הסרט וללא הצורך המורכב להסביר הכל דרך סצנות סגורות.

נסו לכתוב באופן מובנה ו"משמעתי"

למרות הקונוטציות היצירתיות של לימודי כתיבה וכתיבה באופן כללי, נסו לסגל לעצמכם שגרת כתיבה ומשמעת כתיבה מסוימת. ממש הגדירו שעות / ימים או זמנים אחרים שבהם אתם מתיישבים לכתוב.

חשבו על רעיון מקורי ולימדו כיצד לספר סיפור

תסריט טוב הוא תסריט שנשען על רעיון מקורי, אתם צריכים לשאוף לחדש ולהביא משהו רענן ומקורי כאשר הרעיון המקורי שלכם חייב להישען על יכולת מעולה לספר סיפור. זו מיומנות שהיא גם כישרון אך בהחלט צריך גם ללמוד אותה!

תהליך למידה

הטיפ האחרון קשור לתפיסה העצמית שלכם בתור תסריטאים ולקראת המשך הקריירה שלכם. כתיבת תסריט מנצח היא תהליך למידה ולרוב התסריטאים לוקח כמה וכמה תסריטים עד שהם מפיקים את היצירה הטובה ביותר שלהם. אם צריך הירשמו אל לימודי כתיבה, לימדו במסגרת של תואר בכתיבה ותנו לזה את הזמן, ספגו את החיים ואת הסביבה ואל תקדימו לשפוט את עצמכם לחומרה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות