אומנות ככלי לעיצוב האישיות

אומנות מהווה כלי חשוב לעיצוב האישיות ומאפשרת ליצור דיאלוג פנימי מורכב ונטול מחסומים והגנות בין האדם לנפשו ולסביבתו. האומנות מפתחת את היצירתיות הטמונה בכל אחד ואחת ומאפשרת לחשוף את הנפש הסגולית בה התברך כל אדם, ולבטא את הסוגיות הערכיות, חלקן בהקשר לאמונה. למעשה, האומנות מאפשרת לאדם להטמיע את רוחו בחומר בצורות שונות וליצור חפצים ותוצרים המבטאים את האישיות ותורמים להבנתו ולעיצוב אישיותו.

יש להבדיל בין האומנות כעיסוק לבין כלי האומנות שנועדו להעצים את האדם ולאפשר לו לבטא את עצמו בחופשיות וללא הגנות וחסמים. לכן, ניתן לראות בשנים האחרונות כיצד גולשת האומנות לתחומים מגוונים בחיים כמו שימוש באומנות ככלי טיפולי בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. גם בתחום האימון האישי (קואצ'ינג) ניתן לראות שימוש הולך וגובר באומנות ככלי לעיצוב האישיות. קורס אימון אישי באומנות מאפשר למאמנים להגיע להישגים מרשימים עם מטופלים באמצעות פיתוח היצירתיות והמודעות של המטופל תוך הצבת יעדים והשגתם בתהליך אימון אישי או קבוצתי.

התבוננות בתהליך היצירתי

בכל אדם מסתתרת נפש יצירתית ולכן באמצעות האומנות ניתן לחדור הגנות ולשחרר עכבות. באמצעות התנסות וחשיפה לטכניקות מגוונות מתחום האומנות ניתן להרחיב מיומנויות חשובות לחיים ולפתח יכולת התבוננות בתהליך היצירתי המלווה במודעות רגשית עמוקה. התנסות בחומרים שונים ובטכניקות אומנות מגוונות מאפשרת לאדם לנהל דיאלוג פנימי עוצמתי התורם לשחרור חסמים והבנת תהליכים בחיים, תהליך שבסופו של דבר תורם להעצמה אישית ולעיצוב של האישיות.

ביטוי אישי ונפשי

כלי האומנות מאפשרים באמצעות הבעה ויצירה לבטא רגשות ותחושות, להסיר עכבות וחסמים ולעצב את האישיות באמצעות שילוב כלי האומנות בחיי היומיום. על מנת להעצים את הנפש וליהנות מחיים איכותיים יותר חשוב להכיר את כלי האומנות ולא חייבים להיות ציירים או פסלים מוכשרים על מנת ליצור ולהביע רגשות, לגדול ולצמוח ולשנות דפוסים. יש לציין כי תחומי האומנות נפרשים על פני תחומי יצירה רבים ומגוונים וכל אחד ואחת יכולים להתנסות במגוון טכניקות, כלים וחומרים שמסייעים להם למצוא את המקום הנוח והיעיל לביטוי אישי ונפשי.

עיצוב האישיות באמצעות אומנות

כאמור, אומנות מפתחת מודעות אישית ויוצרת קשר הדוק ובעל השפעה ואחריות על הסביבה. בתהליך היצירה נפשו של היוצר נחשפת לפניו והוא מקבל משוב מהסביבה. מאחר ורבים אינם מכירים את כלי האומנות אך הם מעוניינים לשנות דפוסים והרגלים כדאי לפנות למאמן מקצועי שנעזר בתהליך האימון בכלי האומנות השונים. בדומה לכל שיטת אימון אישי גם כאן קובעים יעדים בתחומי החיים השונים ובוחרים את הדרך היעילה להשגת המטרות. לעומת אימון אישי רגיל ניתן באמצעות שילוב כלי האמנות, ביניהם ציור, רישום ופיסול, לתעל את התחושות למקום אליו מעוניינים להגיע בחיים, להכיר את האני הפנימי ללא עכבות ומחסומים, ולהוביל שינוי מבורך בדרך לעיצוב האישיות מחדש ולהשגת חיים מספקים ואיכותיים יותר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות