אומנות המוזיקה

מוזיקה היא אומנות. מוזיקה היא יצירה. מוזיקה היא חלק בלתי נפרד מעולמנו והיא מקיפה אותנו מכל עבר. אמנים רבים, העוסקים בעיקר באמנות פלסטית, משתמשים במוזיקה כמקור להשראה ובעזרתה יוצרים אומנות ייחודית, כזו המבטאת צדדים עמוקים בהם, יצירתיות שאין כמותה ועושר רב, אותו אפשר להביא לידי ביטוי באמצעות חומרים שונים. מי שמתכנן ללמוד אומנות, מומלץ לו לשלב גם לימודי מוזיקה. לימודים אלה יחשפו אותו לעולם עשיר ומגוון מאד, עולם שיעזור לו לבטא את עצמו באמצעות האומנות הפלסטית, אומנות ההופכים את הצליל, את הקצב, לחומר שניתן לגעת בו.

הקשר שבין אומנות פלסטית למוזיקה

במסגרת לימודי תואר ראשון במוזיקה נחשפים הסטודנטים לאחד התחומים העשירים והמגוונים ביותר בתחום האומנות. לימודים אלה מספקים להם כלים רבים העוזרים להם בהבנת היצירה המוזיקלית ובהמשך, כדי ליצור אחת כזו אם ירצו. ישנם סטודנטים רבים, הבוחרים לשלב בין לימודי תואר אלה ללימודי אומנות פלסטית. השילוב הזה, שנראה כמתבקש מאד, מאפשר להם לבטא את עצמם טוב יותר ולהיות גם יצירתיים הרבה יותר. המוזיקה משמשת כמקור להשראה ולאורך כל השנים היתה כזו גם לאמנים גדולים ונחשבים. הקשר שבין השניים, בין אומנות פלסטית למוזיקה, איננו מקרי. שני התחומים הללו חולקים מכנה משותף, הבא לידי ביטוי בתוצר הסופי.

האומנות הפלסטית מתמקדת בקווים, בצורות וגם בצבעים. המוזיקה מתמקדת בצלילים שונים. המשותף שבין השניים הוא היצירתיות, התוצר הסופי, אך יחד עם זאת גם הגוון. ישנם גוונים שונים של צבעים, ישנם גוונים שונים של צלילים. האומן, בין אם הוא מוזיקאי, בוגר תואר ראשון במוזיקה, או כזה המתמחה באומנות פלסטית, משתמש בגוונים השונים כדי לבטא את עצמו ולהביע באמצעות החומר או הצליל את אשר על ליבו. ניתן למדוד באופן מדויק את סולמות הצלילים השונים וכך גם את גווני הצבע. המוזיקה היא מופשטת מאד, אפשר לתת לה פרשנויות שונות והיא סוחפת אותנו. היא מעוררת בנו תגובות רגשיות וגם את הדמיון.

השילוב שבין אומנות פלסטית למוזיקה

כך גם בדיוק היא האומנות הפלסטית. האומנות, ש"מושמעת" על ידי האומן ללא צלילים, כוללת אלמנטים חזותיים שונים, היוצרים רעיון מופשט, שלא תמיד ניתן לתרגם אותו למילים. רק הצבע והצורה הם אלה שמבטאים אותו ואין צורך במשפטים. שפת האומנות הפלסטית, כמו גם שפת המוזיקה, היא שפה אוניברסלית. לא צריך להבין במוזיקה או באומנות כדי להתרגש מיצירה ולא צריך לדבר בשפה מסוימת כדי להבין אותה.

מסיבה זו מציעות מסגרות לימודיות רבות אפשרות לשלב בין לימודי אומנות פלסטית ללימודים במסלול תואר ראשון במוזיקה. השילוב הזה מספק לתלמיד את הכלים הרבים, הנדרשים למי שרוצה לעסוק באחד משני התחומים, אך במקביל גם להבין טוב יותר את היצירה עצמה, את האומן שיצר אותה וגם את המשמעות שמסתתרת מאחוריה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות