הישגי בוגרים
כניסת סטודנטים
03-6887090

תערוכת בוגרים

תערוכת בוגרים צילום ואמנות | 2018

אירועים במנשר

הקרנות, תערוכות, כיתות אמן ועוד

גלריית מנשר

תערוכות בגלריית מנשר

עבודות סטודנטים - כתיבה

תרגילים, הגשות ותהליכי עבודה

ספרי המחלקה

פרויקט הגמר של תלמידי המחלקה

השגי בוגרים - כתיבה

הוצאות לאור, פרסומים, פרסים ועוד

נטע אלון זוכת המקום השלישי בתחרות "סיפור שמתחיל מחר" של 'עברית'.

ברכות לנטע אלון, בוגרת מחלקת הכתיבה במנשר, שזכתה במקום השלישי בתחרות "סיפור שמתחיל מחר" של 'עברית'. 

אורגני/ נטע אלון

אנחנו מגדלים בטטות, רובן צפות בצנצנות זכוכית ישנות של קפה. לחלק מהעלים הירוקים ליבה סגולה והם מתקפלים כמו ציורים קטנים של לבבות ומקשטים את המדפים במטבח, את הסורגים במרפסת, את המסדרון וחדר השינה שלנו, את האמבטיה. אנחנו מהאנשים האלו. אתמול, כשמצאת עוד אדנית ברחוב, במקום לחבק אותך ולספר בהתלהבות על ההַשבָּחה שאעשה לה בעזרת צבעי השמן שנשארו לי מימי כסטודנטית, פשוט הנהנתי בחמיצות.
פתאום כל הטקס הזה, לחלץ את הצבעים מהשפופרות, לדלל בטרפנטין, לצייר דמויות פרועות על חומר שלא סוֹפֵחַ, שלא מרשה לגוונים להיות גוונים, נראה לי מיותר לחלוטין. יש לנו מספיק בטטות.
כשהיינו בני שלושים הפסקתי לקחת גלולות, התחיל לי איזה דבר, שלא ידענו לקרוא לו בשם אבל שנינו שמנו לב שהוא קיים. הדבר הזה שיבש אותי וכרסם בשמחה שלנו. פחדתי ממנת יתר של הורמונים, שאני לא אצליח לצאת מזה, לא הבנו מה זה "זה" ובכל זאת היית איתי. הפסקתי לצייר, בכיתי בלי סיבה, עבדתי מהמיטה, וגם כשלא הייתה בי תשוקה שכבנו, גמרת בפנים. אחרי שלושה חודשים הפסקתי. סיפרתי לך במטבח, שאלת אותי, ומה יקרה אם בטעות תכנסי להריון, עניתי באופן אוטומטי, שומרת. ראיתי את העיניים שלך מצטמצמות, כי כשהדבר הזה התפוגג ממני יכולתי להרגיש אותך שוב, וידעתי שאתה חושב שאני רוצה את הטעות הזאת. חיבקתי אותך ואז הרפיתי, הבהרתי לך שגם אם היה לי בן-זוג שסגור על החיים ומרוויח מלא כסף אני עוד לא מוכנה להביא ילד לעולם. הבטחנו אחד לשניה שלא נתפתה לסקס לא מוגן.
אני יודעת בוודאות שלשנינו הייתה עבודה, אתה כתבת במקומון ואני תרגמתי ספרי אמנות מצרפתית וספרדית, ורציתי ללמוד עוד שפות, רציתי ליהנות מלילות בלי שינה כי הדבר הזה נעלם ממני, כי חזרתי להיות שמחה. עברו שנתיים עד שמצאנו את עצמנו מובטלים. זו לא הייתה אשמתנו, הפרינט עבר מן העולם.
אבל לא תמיד חשבתי ככה, אולי עד אתמול חשבתי לגמרי אחרת. האמנתי שבכל יום אנחנו ממציאים מחדש את איך שצריך לחיות, שהאלטרנטיבה האקולוגית היא לא מטעמי חיסכון, לניאגרה של השירותים, להצמיח בטטות במקום לקנות פרחים שנקטפו, לבנות ארונות ושידות מרפסודות עץ, לתת לי להשתולל על כל החומר הזה עם צבע. חשבתי שהבית שלנו יהפוך ליצירה הכי חשובה שיכולתי ליצור.
רוב הזמן אנחנו בבית. חורף עכשיו, המקרר שלנו עובד טוב מאוד. אני מוציאה מצרכים לסלט, פלפלים קטנים, עגבניות שרי, מלפפונים עסיסיים וחסה מאד קרה. אני תולשת את העלים של החסה ומניחה בקערה מלאה מי ברז, גושי הקיפאון הקטנים נשטפים מהחסה אבל הצבע שלה אבד. אני בוררת את החלקים שעוד נראים טובים לקרש החיתוך ואת היתר זורקת לפח. את שאר הירקות אני חותכת לרצועות דקות, על העגבניות אני מתלבטת. פתאום העלים השקופים האלו מרקיבים לי את הסלט, מוציאים לי את כל הטעם. אני שולפת אותם בעדינות ונוגסת בכל אחד כדי לוודא אם יש בו עוד משהו מן הראשוניות הטרייה. אחרי חמש עלים אני מחליטה להשליך את כולם, רוצה את כל הסלט להתחיל מהתחלה, ששום דבר לא יגע בשקיפות הזאת של החסה הכמושה. הפלפלים הקטנים עדיין מתוקים מאד. אני מוסיפה את העגבניות, שמן זית, לימון, מלח, ויוצאת להוריד את הזבל.
מאז שהפרינט חוסל יש הרבה נקודות בעיר עם מכלים של קונדומים, ואני לא יודעת אם זה מיצב או בשביל שאנשים כמונו לא יתרבו. אני כבר בקושי נוסעת לעיר ואני יודעת שבכל פעם שאתה שם אתה ממלא קופסה גדולה באמצעי מניעה ומסתיר אותם ממני בשידה שלך, שכל שבוע אתה מוציא מהמחבוא חופן קטן לתצוגה. אני לא מגלה לך שאני יודעת כי אין לנו ברירה. המחשבה עליך עומד ונובר בתוך המכלים של הקונדומים, כמו הזקנים שמחפשים בקבוקי זכוכית בפח, מעוררת בי בחילה, ואם נדבר על זה אתה אולי תפסיק, אבל רוב הסיכויים שתסביר לי שאין בזה שום דבר רע. כשהוויכוח יתלהט אתה כמעט תקרא לי מטומטמת ולפני שתספיק לסיים את המשפט יפרוץ ממני צחוק פראי, כי מתוך כל המילים הקשות שאפשר להגיד עלי, דווקא מטומטמת תלוש לחלוטין. אתה תיעלב כי תחשוב שאני צוחקת עלייך, על העליבות שלך, שאתה מוכן להתפלש בה למעננו. כדי שלא נביא בטעות ילד לעולם.
פעם חלמתי שבאג אלפיים באמת מקיים את ההבטחה שלו, וכל המחשבים קורסים, כל הכסף בבנקים נעלם. אני עומדת בבקו"ם והפקידה אומרת לי "אין לי איך לשחרר אותך, את תהיי החיילת שלנו לנצח" ואני שואלת "מי זה שלנו?" אבל היא רק מחייכת ומוחאת כפיים בהתרגשות. אני מסתובבת והולכת ממנה בלי להתווכח, ומשום מה זה בסדר מבחינתי, אפילו שבשנת אלפיים רק נולדתי, ואם לא היו מחשבים אני לא יודעת אם הייתי יוצאת מהבטן כמו שצריך, או שורדת באוויר של העולם.
אתה חוזר הביתה, אני לא שואלת איך עבר היום שלך כי כל הימים שלך נראים ומרגישים אותו הדבר. פעם עוד הייתי ממציאה לך צדדים חיוביים במטלות היומיום, ניסיתי להעניק לך משמעות בעמידה מאחורי הפס הנע של המוצרים במרכולית. אתה מכיר כל המושב, כי כולם חייבים לקנות אוכל, אתה רואה אנשים ואת הבחירות שלהם, מה הם מכניסים לגוף. אתה יכול, בלי להסס, לקשור איתם שיחה, להזמין אותם לשתות קפה, תה, אפילו שוקו בשקית. בלעדייך כל השפע יישאר ללא נמען, כמו שאמנות מינימליסטית צריכה את הצופים, כמו שהעיתון היה צריך עיניים שיקראו בו, ובכלל, בתור בן-אדם שהפגם הנהדר שלו זה לחקור מתחת לפני השטח, למרכולית יכולים להתנקז כל הסיפורים. כי דווקא במקומות ששום דבר לא קורה בהם מסתתרים כל הסודות.
אנחנו יושבים על הספה, הבית מריח מניקיון והגוף שלך לאה. אתה דוקר אותי בנשיקה חטופה כדי להצהיר שאנחנו עדיין נאהבים. אני מתרפקת על החזה שלך ועוצמת עיניים. 
"מה לעשות עם האדנית?" אתה שואל, בתמימות, בלי כעס בכלל.
"תשאיר. אני כבר יהפוך אותה למשהו יפה".

 

פרסום השיר "גורמה", של מיכל זוהר

 

פרסום השיר "גורמה", של מיכל זוהר, בוגרת המחלקה,  בשישי האחרון במוסף "ערב שבת" בעיתון מעריב ובעיתון מקור ראשון

sara WEB

 

 


 

"דיבור 2016" ספרם של בוגרי המחלקה לכתיבה

"דיבור 2016" ספרם של בוגרי המחלקה שיראה אור החודש

"דיבור 2016" ספרם של בוגרי המחלקה לכתיבה

 

 


 

הזוכות בתחרות לכתיבה ואיור ספר ילדים דיגיטלי

פורסמו שמות הזוכות בתחרות לכתיבה ואיור ספר ילדים דיגיטלי.
הזוכות יקבלו מענק של 2000 שקלים כ"א, וכן, כמובן, פרסום הספר בפורמט אינטראקטיבי ב"עברית".

מנימוקי הבחירה:

ישבנו על המדוכה במטרה לגבש החלטה על הסיפור המוצלח והאיור המוצלח ליצירת האפליקציה הטובה ביותר.

הסיפור המוצלח ביותר היה סיפורו של לופו – הזאב שפחד לילל, סיפור עם מוסר השכל והומור. לא בכדי נבחר על ידי מרבית תלמידי התקשורת החזותית לאיור. מבחינתנו מעבר לסיפור עצמו הוא מתכתב היטב עם היכולת להפיק ממנו אפליקציית ספר לילדים.

האיורים המוצלחים ביותר לטעמנו הינם איוריה של מאיה בר יהודה. איוריה של מאיה עזים, דומיננטיים ומושכים את העין, ניכר טיפול דקדקני בבניית הדמות המרכזית והשקעה רבה בבניית הצבעוניות של הדמויות. כמו-כן מסגרת בניית האיורים התחשבה בפורמט הדיגיטלי ולדעתנו תייצג נאמנה את הפורמט.

תחרות איור וכתיבת ספר ילדים דיגיטלי

 

ואלו הזוכים/ות:

מקום 1:

"הזאב שפחד לילל"
פרס של 2000 ₪ לכל אחת והוצאת הספר לאור על ידי ההוצאה עצמה.
כתיבה: בר פסח ( שנה ב המחלקה לכתיבה) בהנחיית דקלה קידר.
איור: מאיה בר יהודה ( שנה ג תקשורת חזותית) בהנחיית יאנה בוקלר.

מקום 2:

שובר ל-10 ספרים דיגיטליים ב"עברית".
אביבה אן –  ( המחלקה לכתיבה)
ליהי אופיר – ( תקשורת חזותית)

מקום 3 :

שובר ל-5 ספרים דיגיטליים ב"עברית"
מקום 3: אילה פופקו
מקום 3: רעות קדמון

העבודות יוצגו בתערוכה בתחילת שנת הלימודים הבאה

 

ברכות לזוכות

עמית טריינין, רונית ידעיה

 

ראשי המחלקות לתקשורת חזותית וכתיבה

 


מועמדות לפרס אופיר בקטגוריית הפרינג' על עיצוב אומנותי‎

זהו עופר פינקל שלנו, בוגר מחלקת הכתיבה 2013

http://www.israelfilmacademy.co.il/?item=6537§ion=402

שמועמד לפרס אופיר על עיצוב אמנותי בקטגוריית הפרינג'!

 1Paam Hayta YaldaND

״תיבת נח״, ספרן של בוגרות מחלקת כתיבה סיון שיקנאג'י ובוגרת מחלקת אנימציה, אלינור נחייסי

להנאתכם, ולפרסום באתר מחלקת כתיבה, חזותית ואנימציה הלינק של ״תיבת נח״, ספרן של בוגרות מחלקת כתיבה סיון שיקנאג'י ובוגרת מחלקת אנימציה, אלינור נחייסי, שזכה בפרס הראשון של הוצאת עברית לכתיבת סיפורי ילדים והוא עתה רב מכר.

https://www.youtube.com/watch?v=HIoWvntUmro

 

יוחאי מיטל עם "סיפור ישראלי" בגלי צה"ל

מוזמנים!!!
יוחאי מיטל, בוגר מחלקת הכתיבה במנשר, בעונת התרבות בירושלים, עם "סיפור ישראלי" תכניתו בגלי צה"ל:

http://www.jerusalemseason.com/content/event/%D7%9E%D7%A2%D7%91%D7%93%D7%AA-%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%95

מעבדת רדיו

כשהאוזניים קודמות לעיניים

לפני שלוש שנים התקבצו כמה חברי ילדות על מרפסת ביתו של אחד מהם, בלב שכונת נחלאות, וכמעט במקרה החלו לדבר על חלום ישן - החלום ליצור רדיו. אבל לא סתם רדיו, אלא רדיו עכשווי, רדיו שאנשים מתמכרים אליו. רדיו שיודע לספר סיפורים ממש טוב ולמתוח את הגבולות של עצמו. רדיו שחושף ישראל אחרת, כזו שנסתרת בדרך כלל מעיני התקשורת, שמתעלה מעל הפוליטיקה ונוגע עמוק עמוק בכל מי שמאזין לו.
לא תמיד זה קורה לחברי ילדות שנפגשים על מרפסת, אבל בפעם הזאת, הם הצליחו. תוכנית הפודקאסט (רדיו אינטרנטי) "סיפור ישראלי" הפכה מפנטזיה למציאות. גלי צה"ל מיהרו לאמץ את התוכנית ואחרי שנגמרה העונה הראשונה, ואחריה שודרה עוד אחת, הם הוזמנו לניו יורק ולבוסטון לסיבוב הופעות. סיפורים מכאן הפכו לתוכנית מצליחה גם שם. אנשים האזינו, והתמכרו.
פסטיבל בבית 2015 חוזר אל אותה מרפסת, באותה השכונה, כדי להשיק את העונה השלישית של ״סיפור ישראלי״. הפעם זה יקרה עם קהל, במעבדת רדיו שכמוה עוד לא חוויתם. מי שיישב על המרפסת בערבי המופע, יהפוך להיות שותף ליצירה, כשהקול קורה לצידו ואל מולו. הסיפורים הם לב העניין - ההקשבה המלאה לפני שהעיניים שופטות. פרפורמנס רדיו ימלא את החלל ­ בדמויות, קולות, זוויות שונות וסאונדים מחשמלים, אשר כולם עוסקים, בדרך זו או אחרת, בשכונה ובשכנות. ההתרחשות כולה, החל מראיונות וסיפורים וכלה בקשקושי כוסות ונגיסות באבטיח, תוקלט ותהפוך לפסקול של התוכנית. אתם יכולים להרעיש, אבל יותר כדאי – תקשיבו".

 

 

וואלה תרבות, על שירה של סיון שיקנאג'י

בוואלה תרבות, על שירה של סיון שיקנאג'י, בוגרת מחלקת כתיבה 2014 מתוך ספרה "מאין לך אהבת החורף הזאת. ממליצה להיכנס לקישור ולהגיב.

http://judaism.walla.co.il/item/2867179

"השירים מפגינים, בבהירות ודיוק את המתנה הגדולה שמעניקה השירה, לא רק לכותבים אלא גם לקוראים, אולי בעיקר לקוראים: רגישות יוצאת דופן לאירועים במציאות, קולטנים פתוחים תמיד."..." יש בשירים הללו עבודת אבל מרשימה, פרידה מודעת ואטית מן האם. לא בהלה, לא התעלמות, במקומם ישנו מבט יציב וערני כלפי המציאות, מציאות שבתוכה גם מוות...".

1sivan sh

שיר מתוך ספרה של חני כבדיאל במוסף גלריה - "הארץ"

שיר מתוך ספרה של בוגרת טרייה (2014) של מחלקת הכתיבה, חני כבדיאל במוסף גלריה - "הארץ".

על הספר: ספר הביכורים של חני כבדיאל, פרימת טלאים, בעריכת ערן צלגוב, הוא צומת של זהויות מתנגשות הממאנות להתיישב תחת מטריה אחת. כבדיאל מוליכה אותנו במסלול חייה וחושפת רגעים מכוננים שעוררו אותה למחשבה והבנה של העולם בו היא חיה. הספר נע במעגל שבסופו השלמה: מהבית הדתי בו גדלה, דרך זכרונות הילדות, וכלה בחיים עצמאיים וזוגיות. זהו ספר כן, מלא באומץ וברגישות המקלף קליפה אחר קליפה בקול שירי חד וברור. בסופו, כדברי המשוררת אחרת: "הַדֶּרֶךְ הַבַּיְתָה אַחֶרֶת".
אפרת ירדאי.

2kavdiel2

ספרה של חני כבדיאל, בוגרת טרייה של מחלקת הכתיבה במנשר, יצא לאור

ספרה של חני כבדיאל, בוגרת טרייה של מחלקת הכתיבה במנשר, יצא לאור בהוצאת רעב!

בהצלחה

1kavdiel

במקום הראשון בתחרות על שם עפרה אליגון, זכה גרמאו מנגיסטו, סטודנט של הגר ינאי בקורס ערב!! גאווה!!!

במקום הראשון: אני מציאות צנועה, בת זוגו של חלום גדול מאת גרמאו מנגיסטו

מנימוקי השופטים לזכייה: זהו סיפור קצר שהוא מפץ גדול של כישרון. בשפה שאינה מצייתת לאיש, הספוגה בהומור רב המצאה ובשיבושי לשון מקוריים ומכוונים היטב, פורש לפנינו המחבר יצירה פולקלוריסטית לכאורה, חזות של פראות אצילה ונאיבית, המסתירה מאחוריה מציאות שאיננה צנועה כלל וכלל אלא סוריאליסטית, מעורערת, אלימה וטעונה במיניות. זהו טקסט מחוכם ומורכב המכרסם בהנאה בהנחותינו המוקדמות ודיעותנו הקדומות, בעודו בורא עולם של יופי איום וחתרני.
גרמאו מנגיסטו נולדת במחוז גונדר באתיופיה, עלה לארץ בשנת 1991, נשוי ואת לבת.
קישור לסיפור של גרמאו: http://e.walla.co.il/item/2840773

 

"אהובתי נהר", פרויקט ייחודי ומרגש, מפגש בין שתי יוצרות מוערכות

המשוררת לורן מילק, בוגרת מחלקת הכתיבה במנשר, והזמרת-יוצרת רונית שחר.

1rs

הכול התחיל לפני כשלוש שנים, כשלורן פנתה לרונית על מנת שתלחין שני שירים שלה. רונית התאהבה מיד בכתיבתה של לורן.

המפגש הקסום בין השתיים הוביל לפרויקט שלם: "אהובתי נהר", אלבום אשר הוקלט חי באולפן כשרונית בשירה וגיטרה.

בהפקתו המוסיקלית של המוסיקאי אדם שפלן.

בפרוייקט עשרה שירים שנכתבו ע"י לורן והולחנו ומבוצעים ע"י רונית.

לינק לאוזןבר

https://tixwise.co.il/he/website/event/38488/%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA_%D7%A9%D7%97%D7%A8

השקת האלבום ב-31/3 בשעה 20:00

 

 

סיפור של שירי בשן התפרסם בכתב העת היוקרתי - אלכסון דיבור 2014

‏‏סיפור של שירי בשן - בוגרת מחלקת כתיבה 2014 מתוך ספר הגמר של המחלקה כפי שהתפרסם בכתב העת היוקרתי - אלכסון דיבור 2014‎

http://alaxon.co.il/reading/מערבונים-משנות-השלושים/

 

 

רונית שחר שרה לורן מילק

בהצלחה ללורן האהובה, בוגרת מחלקת הכתיבה שלנו.

מילק שחר

צלילי גיטרה מהדהדים ובקולה הייחודי היא לוקחת בקלות

 

אל תחושת מרדף ונחמה בו זמנית,
מילות השיר מביאות אל סיפור מוכר, אל הזדהות ואל טעם של עוד,
ממש אפשר להבין מה הם מים שבורים

וכך מילים ולחן מתמזגים,
המרקם הייחודי של רונית שחר והטון הרגוע והמכשף בכתיבה של המשוררת לורן מילק.
מפגש היוצרות שמביא לאלבום חדש, מרתק ומגובש
וכבר בהאזנה ראשונה לשיר היוצא ממנו,
תבוא תחושה של משהו חדש ויפה, והיא "תבוא כמו המים"

" תָּבוֹא כְּמוֹ הַקֶּצֶף שֶׁל בְּתוּלַת הַיָּם
תָּבוֹא כְּמוֹ בִּרְכַּת הָאָדָם
תָּבוֹא כְּמוֹ עוֹף הַחוֹל. "

להאזנה ולתחושה:
http://patiphon.co.il/music/ofq6750GWW

הפייסבוק של רונית שחר:
https://www.facebook.com/RonitShahar1?fref=ts

קרדיטים:
מילים - לורן מילק, לחן - רונית שחר

עיבוד והפקה מוסיקלית- אדם שפלן

 

סיון שיקנאג'י זכתה בפרס למשוררים בתחילת דרכם

סיון שיקנאג'י, בוגרת החוג לכתיבה במנשר בשנת 2013, זכתה בחודש דצמבר 2014 בפרס שרת התרבות למשוררים בתחילת דרכם על ספר השירה: "מאין לך אהבת החורף הזו" שעתיד לצאת בהוצאת פרדס.

 

 

שני שירים של בוגרות מחלקת הכתיבה - סיוון שיקנאג'י, מחזור 2013 וחני כבדיאל, מחזור 2014‎

http://www.haaretz.co.il/literature/poetry/.premium-1.2516501

 

משוררים צעירים כותבים על פוליטיקה, דת, אהבה ויחסים

אילן ברקוביץ (עורך)

19.12.2014

  החיים רוויי קונפליקטים. כל אחד יכול להיות פעם יווני ששולט ופעם חשמונאי שמתמרד. בשיר משעשע שקיבלתי לאסופה זו מאת דנה מרקוביץ (ילידת 1987, אשקלון, מתגוררת בתל אביב), "חיי הטבסקו" שמו, כשם ספר שיריה הראשון שעתיד לראות אור בעוד כמה חודשים בהוצאת אבן חושן, היא כותבת כך: "חַיֵּי הַטָּבָּסְקוֹ / צוֹרְבִים אֲבָל אִי אֶפְשָׁר לְהַפְסִיק. / לְהַזְלִיף זֶה לְצַפּוֹת שֶׁמַּשֶּׁהוּ יִקְרֶה / שֶׁשְּׂרֵפָה תִּפְרֹץ / אוֹ לְפָחוֹת שֶׁהַתַּבְשִׁיל יַסְמִיק / שֶׁהַדֶּלֶת תִּפַּתַח / אוֹ לְפָחוֹת תִּסַּגֵּר כְּמוֹ שֶׁצָּרִיךְ". בעקבות הקריאה בשיר החכם הזה ובארבעה עשר השירים שנבחרו לאנתולוגיה הזו, שמרקוביץ הציעה לה את השם הקליט "קונפליקטולוגיה", חשבתי על כך שמה שמייחד את עַם המשוררים המדומיין בהתמודדות עם הסכסוכים הפוליטיים, הדתיים, הבין־אישיים, הוא יכולתם להימצא במקומות הללו ולתת להם צורה אמנותית כה מדויקת עד כדי הליכה על הסף ולעתים אף מעבר לו.
אסף וערך אילן ברקוביץ

שיקום
 / סיון שיקנאג'י

שָמוּ אֶת אִמָּא שֶׁלִּי בַּמַּחְלָקָה שֶׁל הַשָּׁבָץ מוֹחִי
עִם שָׁלוֹשׁ עַרְבִיוֹת וְהֶלֶן,
שֶׁיּוֹדַעַת לְהַגִּיד רַק נִי נִי נִי
הֶלֶן הַיָּפָה, עִם הַשֵּׂיעָר הָאַדְמוֹנִי וּמַבָּט בּוֹלְעָנִי
הֶלֶן הַיָּפָה, מִמּוֹצָא יְוָנִי וְגוּף בַּשְׂרָנִי וְכֹשֶּׁר לְשׁוֹנִי
שֶׁשָּוֶה לַתַּחַת.

שָמוּ אֶת אִמָּא שֶׁלִּי בַּמַּחְלָקָה שֶׁל הַשָּׁבָץ מוֹחִי
עִם גְּבָרִים בְּגִיל הָעֲמִידָה שֶׁלֹּא עוֹמְדִים וְאֶהוּד,
שֶׁיָּכוֹל רַק לִצְעוֹק
אֶהוּד הַזָּקֵן, הַמְזֻקָּן, דַּק הַשְּׂפַתַּיִם וְהָרוֹק
אֶהוּד הַמְשֻׂפָם, הַגָּבוֹהַ בָּאָדָם,
אוֹ כְּמוֹ שֶׁמְּכָנִים אוֹתוֹ שָׁם -
אֶהוּד, שְׁתוֹק.

שָמוּ אֶת אִמָּא שֶׁלִּי בַּמַּחְלָקָה שֶׁל הַשָּׁבָץ מוֹחִי
עִם נֵכִים עַגַּלְגַּלִים, מְגֻלְגָּלִים וּמְנָשֶׁה
שֶׁמַּצְלִיחַ רַק לִלְחֹשׁ
מְנָשֶׁה שֶׁלֹּא נִפְגַּע בָּרֹאשׁ,
אֲבָל לֹא מַפְסִיק לַחְשֹׁשֹ
שֶׁכֵּן. מְנָשֶׁה,
יָא מִסְכֵּן.

שָמוּ אֶת אִמָּא שֶׁלִּי בַּמַּחְלָקָה שֶׁל הַשָּׁבָץ מוֹחִי
שֶׁתַּעֲבֹר שִׁקּוּם,
גַּם הִיא.

סיון שיקנאג'י היא ילידת 1983, גדלה באילת וכיום מתגוררת ברמת גן. שיקנאג'י היא בוגרת המחלקה לכתיבה של בית הספר "מנשר". בקרוב עתיד לראות אור ספר שיריה הראשון בהוצאת פרדס ובעריכת ערן צלגוב. כדאי לשים לב שבניגוד לשם השיר, "שיקום", ולנושא שהוא עוסק בו, שיקומם של אנשים שעברו אירוע בריאותי קשה של שבץ מוחי, השיר עצמו מלוטש להפליא, עושה שימוש מתוחכם והומוריסטי בחריזה ובתבניות של שיר מתהפך בשלושת הבתים הראשונים שלו. הפער בין הנושא המתואר לבין האופן שבו הוא מתואר מעניק לשיר חן מיוחד ומלמד משהו גם על תפקידה האפשרי של השירה במקום שבו רוח האדם דועכת.

ביום בו הבנתי 
כי לי אין אלוהים / 
חני כבדיאל

בַּיּוֹם בּוֹ הֵבַנְתִּי
כִּי לִי אֵין אֱלֹהִים,
כָּל בְּנוֹת הָאֻלְּפָּנָה הִתְאַסְּפוּ בַּחָצֵר
וְשָׁרוּ הָלֵל,
נֶאֱסַּפְתִּי גַּם אֲנִי.
לֹא שִׁבַּחְתִּי לְאָדוֹן הַכֹּל
לֹא הִשְׁתַּחַוֵּתִּי
לַהֶבֶל וְלָרִיק.
רַק מִלְמַלְתִּי -
בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וְעַל הָאָרֶץ מִתַּחַת
אֵין

חני כבדיאל היא ילידת 1983, פתח תקווה, מתגוררת כיום בתל אביב. חני כבדיאל היא בוגרת המחלקה לכתיבה של בית הספר "מנשר". ספר השירים הראשון שלה עתיד לראות אור בחודשים הקרובים בהוצאת "רעב". כבדיאל היא אחת המתרגמות של הספר "איפה תהיו", מבחר משיריה של המשוררת האמריקאית פאט פארקר (1989-1944) בעריכתן של יעל חזן ויעל דקל (2014, רעב). בשיר האמיץ שלפנינו היא מתארת את רגע ההתפרדות בינה לבין האל ובנות האולפנה, אותו בית ספר לבנות של הציונות הדתית, ובתוך כך יוצרת למעשה תפילת שחרור חילונית מכבלי הדת והחברה המאמינה בקיומו.

 

 

האנתולוגיה של הארץ להישגי בוגרים מחלקת כתיבה

אנתולוגיה של מבחר שירים מסוכסכים; 12 משוררים/ות צעירים/ות כותבים/ות על פוליטיקה, דת, אהבה ויחסים.
מוסף תרבות וספרות, יום שישי "הארץ".19.12.2014 עורך אילן ברקוביץ'.
שתיים מתוכם הן בוגרות מחלקת הכתיבה שלנו: סיוון שיקנאג'י - 2013 חני כבדיאל - 2014.

sivan s

"נוי והדר"

"נוי והדר" , סדרה חדשה לילדים תעלה ב yesVOD בחנוכה הקרוב.
בבימויים של רועי לינדבאום ועידו קרני בוגרי מחלקת קולנוע. תסריט: סיוואן שיקנאג'י ועינת שחק, בוגרות מחלקת כתיבה.

noi hadar

שירי זינגר ויובל מעוז זוכים בתחרות "יומן מסע" של הוצאת זיקית

הוצאת זיקית היוקרתית הכריזה על הזוכים בתחרות "יומן מסע" של סיפורים מקוריים, אליה נשלחו 134 כתבי יד. השופטים - נטע הלפרין, אוריאל קון, עמיר מרקסמר ושירה חפר בחרו בסיפורים של שירי זינגר, "לוסידה גרנדה", בוגרת מחלקת הכתיבה 2014 במנשר ויובל מעוז - "כנגד הסכין".
על "לוסידה גרנדה" אמרו השופטים כי מדובר ב"טקסט בעל מנגנון ספרותי הבונה קומפוזיציה לעתים מופשטת, לעתים ארוטית ומותחת, במהלכים ספרותיים מפוקחים, הדנה בהתפוררותם של הסובייקט והמרחב: התפוררות שמתרחשת לנגד עיניו של הקורא, עד למצבי קיצון מפתיעים, בלי שהוא יוכל לעשות דבר".
שני הזוכים יזכו בפרסום הנובלה שלהם בספר משותף בזיקית, וכן במינוי למוזיאון תל אביב ולספרייתו למשך שנה (מתנת מוזיאון תל אביב), שם הם מוזמנים לעבוד על יצירתם ולכתוב עד מועד הפרסום.

זו הפעם הראשונה שהוצאת זיקית תפרסם ספר של כותב ישראלי, עד עכשיו היא פרסמה תרגומים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4587319,00.html

 

 

אלינור נחאיסי וסיון שיקנאג'י מוציאות ספר מתכונים טבעוני לילדים

אלינור נחאיסי בוגרת מחלקת אנימציה וסיון שיקנאג'י בוגרת מחלקת כתיבה 
מוציאות בימים אלו ספר מתכונים טבעוני לילדים!
הנה כתבה שעשו עליהם ב mynet
והן התארחו בערוץ 20 לספר על הספר שלהן.

http://www.mynet.co.il/articles/0%2c7340%2cL-4582866%2c00.html

hamburger

 

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב

בלוג מחלקת כתיבה

anja larson4S

מנשרון - שירים וסיפורים קצרים 

מאת תלמידי מחלקת כתיבה במנשר