גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

אמנים למען ביטחון
שחזור חופשי של תערוכה שהתקיימה במוזיאון תל אביב – אוגוסט 1967
משחזרת: מעין אמיר
פתיחה ב-23 למאי בשעה 20:00

 


ב-25 ביולי 1967, כחודש וחצי לאחר תום מלחמת ששת הימים, נפתחה במוזיאון תל- אביב, בביתן הלנה רובנשטיין התערוכה "אמנים למען ביטחון". בתערוכה השתתפו מאות אמנים ביניהם: יוסף זריצקי, יחזקאל שטרייכמן, דני קרוון, לאה ניקל, אביבה אורי, ציונה תג'ר, אנה טיכו, רות שלוס, רפי לביא. בהודעה לעיתונות נכתב כי התערוכה מציגה: "350 תמונות ופסלים תרומת אמני ישראל לביטחון ישראל," ואילו במודעות שהתפרסמו בעיתונים נכתב כי התערוכה היא "הגדולה בתערוכות לחשובה שבמטרות". הציבור עודד בסיסמה: "קנה תמונה - תרומה לאומה".

 

התערוכה הייתה יוזמה משותפת של איגוד האמנים והפסלים, משרד הביטחון (בחסות הועדה למלווה ביטחון) ומוזיאון תל אביב. על פי הפרוטוקול המסכם של פגישה בנושא, שהתקיימה בבית הצייר ראובן ב-16 ליולי 1967, מטרת התערוכה הייתה: "מכירת 350 יצירות שנתרמו על ידי אומנים, התרומה תעבור לקרן הביטחון." במהלך השנים כמו נשכח זכרה של התערוכה ומקומה כמעט ונפקד מקורות האמנות הישראלית. המוטיבציה שלי להתבונן מחדש באירוע אנאקדוטלי, זניח לכאורה, כתערוכה "אמנים למען ביטחון", היא מוטיבציה מורכבת: בבסיסה ניסיון לחשוב מחדש את מערכת היחסים המורכבת בין אמנות למדינה, אמנות ואידיאולוגיות. כך גם אני מבקשת להתבונן בפעולתם של מנגנונים שמייצרים קונפורמיות חברתית, מושגית, תרבותית ואתית, שממרחק השנים ומתוך התבוננות בתוצאות המלחמה, התערוכה מהווה דוגמה מרתקת לפעולתם. יותר מכך, התערוכה "אמנים למען ביטחון" משמשת כפלטפורמה לבחינת שדה האמנות העכשווי. מכאן נוכל לאתר פתחים או נקודות זינוק למחשבה סוג הקונוונציות בתוכן ודרכן אמנות מתנהלת.

 

image003

ההזמנה המקורית באדיבות הארכיון ההיסטורי של מוזיאון תל אביב

 

 

האירוע הנוכחי מבקש לשמש כהצעה להביט לאחור בתערוכה בה נוצר יחס פונקציונאלי וקונקרטי בין אמנות לכיבוש ומיליטריזם. כך אני מבקשת להשתהות ברגע שבו נדמה כי שרר נתק בין המלחמה לבין המשמעויות שלה, בין ערכים ציורים לחברתיים. שחזור האירוע בגלריה מנשר הוא שיחזור חופשי. איני מבקשת לשכפל את התערוכה המקורית באופן מדויק ואותנטי ואף לא להציג יצירות מקוריות. במרכז עומד אוסף השאלות שעשויות להגיח מעצם המעשה, וכן מחשבות על זמינות ונראות של דימויים שלא כונסו אל ספרי היסטוריה.


מאחר והתיעוד היחיד של העבודות שקיים במוזיאון תל אביב הינו, הלכה למעשה, רשימת משתתפים הכוללת את שמות העבודות ומחיריהן בלבד, הסתבר כי המקור הזמין למציאת עבודות שתאמו בשם לאלו שהופיעו ברשימות המקוריות הוא המרחב הדיגיטלי. מוזיאון תל אביב לא שמר רשימה של קוני העובדות ולא צילומים של התערוכה. בחרתי להציג את העבודות באופן שיהדהד במידת מה את הקיום העכשווי שלהן במרחב הציבורי- צילומי ציורים ברזולוציה נמוכה. בחרתי להציגם מודפסים על דפי A3 במדפסת פשוטה ברזולציות השונות. בנוסף על כך, מבקש האירוע להתרחב מעבר למה שמוצג על הקירות ולכלול בתוכו דיונים, ושיחות שיהוו חלק מרכזי מהתערוכה.

תאריך נעילה: 27.06.13
שעות פעילות הגלריה: א'-ה' בשעות 11:00– 19:00
מנשר לאמנות בע"מ (חל"צ 557),
רח' דוד חכמי 18 ת"א 67778 טל: 03-6887090 פקס: 03-5373643

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב