גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

אבק, שריפה, גז

פתיחה – יום ד' 6.2.08

אוצר: עודד ידעיה

משתתפים: ניר כפרי, גבריאלה קליין, ירמיהו עדני, רענן חרל"פ, סשה סרבר, נטע ליבר שפר, מוחמד חטיב, אקטיבסטילס.

האמנים אינם עסוקים בדימוי, במכשיר, בסוביקט, בתוצר. האוביקט עצמו – זה ששם בחוץ - הוא כל כך חזק, כל כך רב משמעי, אמיתי, רב שכבות והסתרות, פרשנויות והיגדים שלא נותר אלא לצמצם אותו, למסגר, לתמצת, להנכיח בגלריה.
יש כאן ניסיון לתפוס רגע מתעתע (וגם רגע מכריע), עדות מופשטת, מהות פנימית. אבל המהות נמצאת גם בחלל הציבורי, המראות מוכרים, הפרשנות של הצופה מצויה.
לעומת הצעות לריבוי פרטים ורידוד לאוביקטיבי, הסוואה והזזת המבט, דיבור חלש ועיסוק בכלי ובפרשנות - מציעה תערוכה זו עיסוק במציאות החזקה, לא בתמונה שלה כי אם בתחושות, לא במה שיש במציאות אלא במה שמשתמע ממנה, מה שנמוג ממנה לכאורה, מוסתר, מסומל - אבל שכל צופה יכול להשלים.
הגלריה נתפסת כאן כפעמון גדול, שעון מעורר, תזכורת, סוג של מסגרת – למצב הדברים, לזמן. הפעולה שקופה, הדימויים שקופים, התחושה קרובה לפני השטח.
השימוש ביסודות מתחום האסתטי, הבחירה בלשון הכאילו מופשט, המסגור בחלל 'אמנותי', הבחירה בשפה לכאורה מדויקת, מודעת, אינם אלא שימוש פתייני באמצעים מוכרים, יצירה וקיבוע של דימוי תחליפי, אוביקט שאמור לקבע אוביקט אחר שם בחוץ, תחושה פשוטה לנוכח אירוע מוסווה.
בתערוכה יהיו צילומים של עשן (ניר כפרי) - זה שיוצר ומעכל ערימות של עץ והופך אותן לפחמים, כשתמיד יש מישהו שמתחזק את העשן הזה, מסתיר ומגלה, חושף ומכסה, דואג לבעירה הפנימית; יהיו ציורים של מים (גבריאלה קליין) - מנצנצים ובולעים, מים שאינם רומנטיים אלא מציעים טביעה וכיסוי, פני שטח מתריסים; יהיו אתרים אחרי שריפה (ירמיהו עדני) – קופסאות, חדרים, חפצים, שאריות, אבק – אוסף של זכרונות; יהיו צילומי מעקב אחר מסלול מעופו של רימון גז (אקטיבסטילס) - מאופיין על ידי שובל עדין של עשן - גז חריף החורך את הנשימה והעיניים; תהיה חבית זפת (רענן חרל"פ) שאיבדה את הפרופורציה המקורית שלה לטובת סימול התעתוע; יהיה עשן אמיתי שימחיש את ויתורה של האמנות על הרצון להראות את המציאות; תהיה מחאה פשוטה נגד הכיבוש (מוחמד חטיב) – מילים שמייצגות עשן, יהיו זרדים וגזעי עצים שנותרו משריפה יפה (סשה סרבר); רשמים עדינים ממסך טלוויזיה (נטע ליבר שפר) – צבע מים כסבך של עשן מיתמר; ועוד
אוצר: עודד ידעיה

 

ניר כפרי

מפה

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב