גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

תערוכה בנושא מיתוסים של גזע

אוצרים: חנה פרוינד-שרתוק, אבי פיטשון

 

הדיון בנושא גזע מתקיים תחת הצל הכבד של האידיאולוגיה הנאצית ותוצאותיה, ותחת טאבו שמקשה על ההתמודדות עם העובדה שגזע הינו עדיין אחד המיתוסים האקטיביים ביותר בפוליטיקה ובתרבות.

בשני העשורים האחרונים החלה בחינה מחודשת של מוצא המיתוס במדע, פוליטיקה ותרבות של העידן המודרני, ושל נוכחותו בשיחים שונים לפני ואחרי הרייך השלישי.

בנוסף לכך, הוויכוח על המשקל של הבדלים גנטיים כבסיס מדעי להבחנה בין גזעים (שלרוב מוסכם כפיקטיבי לחלוטין), נפתח מחדש, ולא רק על ידי גורמים מפוקפקים פוליטית, אלא גם במסגרות מחקריות.

בתערוכה אנו מעוניינים לבחון את מיתוס הגזע כפנטזיה מודרנית ואת תהליכי ההבנייה של הנראטיבים המיסטיים, העתיקים-לכאורה שלו. אנו מעוניינים להיכנס לראש, לאו דווקא של הגזען האלים והפופוליסטי, אלא של מנסחי תורות גזע שקדמו לנאציזם ולרעיונות שבישרו אותו או השפיעו עליו, כמו למשל תורת האֵיגֶניקה שתפסה את עצמה כאוונגרד מדעי, וכתות תורת נסתר שניסחו תור זהב אבוד של טוהר גיזעי קדום. אנו מעוניינים להצביע על מסורת של עוינות לנאורות שהתחילה לפני הנאצים וממשיכה אחריהם, בין השאר דרך נוכחותם העכשווית של מרכיבי גזע והגזעה ברמות הגלויות והנסתרות של הפוליטיקה והתרבות הגבוהה והפופולרית.

הדיון במיתוסים של גזע דרך עבודות אמנות מתכתב עם שורשיהן הבסיסיים של תורות גזע שקישרו בין תכונות אופי, נטיות התנהגותיות ומראה חיצוני, ועם הנופך הפנטסטי-הירואי-מסתורי בו נוסח הרעיון של טוהר הדם כסוג של גביע קדוש ונכסף.

משתתפים: ענת בן דוד, אורי קצנשטיין, ליטל כהן, סיגלית לנדאו, אליעזר זוננשיין, מאיר פיצ'חדזה, קרן רוסו, מאיר גל, מיכאיל גרובמן, בועז ארד, גיא פיטשון, יואב בן דוד, יוסף קריספל, תנועה ציבורית.

בנוסף למשתתפים הישראלים, אנו שמחים להכריז על השתתפות בכורה רישמית בישראל של ההרכב הסלובני לאיבאך, שתרם עבודת וידיאו ערוכה במיוחד להקשר התערוכה.

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב