גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

מלחמה ללא כותרת פתיחה - רימה ארסלנוב

רימה ארסלנוב היא אמנית צעירה שעלתה בגיל בוגר מאוזבקיסטן, ועבודותיה משקפות את עירוב ההשפעות והתרבויות שספגה. התרבות שבה גדלה משלבת מרכיבים מזרחיים ומוסלמיים לצד השפעות סובייטיות, ואילו העלייה לישראל הותירה בה חותם הנובע מן החשיפה לתרבות המערבית דרך הפריזמה הישראלית על כל מורכבותה.

נקודת המוצא של עבודותיה היא בתכנים אוטוביוגרפיים, שמתפתחים ויוצרים עולם פנטסטי, קסום או מאיים, בעל חוקים וקודים משלו. היא פועלת במדיומים שונים - ציור, רישום, פיסול ומיצב - ובונה עולם המבוסס על הכלאה בין אורנמנטיקה דקדקנית, שמקורה במסורת החינוך המזרח אירופית שקיבלה, לבין עולמות פנטסיה הלקוחים מסרטי אנימציה או מסיפורי ילדים, ולתכנים אלימים ומלחמתיים בהשראת המציאות הסובבת אותנו.

מאפיין בולט בעבודותיה הוא השילוב בין פיתוי לאכזריות. היא יוצרת פיתוי באמצעות יצירת יופי מושך ושימוש בחומרים המזמינים מגע פיזי, שלעתים מחפים על דימויים מאיימים. כך למשל, היא יוצרת אובייקטים המייצגים תכנים אלימים, אך עוטפת אותם בפרווה רכה ומלטפת. גם רישומיה וציוריה חושפים מאפיינים של ניגודיות בין תוכן לשפה. בסדרה החדשה, "מלחמה ללא כותרת," היא מציגה מצבי זוועה ומלחמה באמצעות דמויות אנימציה, הנראות כילדים במדים, חלקן שטוחות וחלקן תלת ממדיות, במצבים המשלבים מקאבריות וזוועות מלחמה. בהומור ובגרפיות של ספרי קומיקס היא מציירת בדקדקנות סצנות אימה של מוות וכאב; מקדישה תשומת לב עמלנית לכל איבר קטוע או גוף מדמם. אלא שאלו מתגלים רק במבט שני, לאחר שהעבודות כבר התחבבו על העין. הצופה נלכד ברשת הפיתוי שנפרשת בפניו, נתפס בארשת השעשוע וברעננות הגרפית של הציורים, ועומד בחוסר נוחות מול העבודות ומול הרתיעה והמשיכה שהוא חש כלפיהן בו זמנית.

אוצר: אלעד קופלר

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב