גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

גוף ראשון פעיל – יוסף אלגזי, צילומים

פתיחה: יום ה' 10.2.11, 19:00
שעות פעילות הגלריה ימים א'-ה' 11:00- 19:00

1.11.1967 - חזרתי ממסע. נודד הייתי בשטחים הכבושים, בדרכים המובילות אל לטרון, ירושלים העתיקה, רמאללה, שכם, עזה. החלטתי לשתף אותך בחוויותי, לספר לך מקצת שראו עיני ושמעו אוזני; אף כי יתכן שלא יהיו הדברים חדשים בשבילך, הרי מקווה אני, שישלימו את ידיעותיך במידת מה ותמצא בהם אי אלו חוליות המשלבות עובדות ידועות."
זוהי פסקה ראשונה מספרו של יוסף אלגזי ("אבא מה עשית כשהרסו את ביתו של נאדר?") – לקט רפורטז'ות 67-74.
יוסף אלגזי הוא פעיל פוליטי, צלם, עיתונאי, סרבן שירות בשטחים שירה לעצמו כדור בכף היד במלחמת 67 כדי להימנע מהשתתפות בכיבוש עיר אזרחית - אל עריש.
במשך שנים רבות היה יוסף אלגזי צלם ומפגין פעיל שנכח בכל הפגנה, שיגר עצמו לכיסוי כל עוולה, ניסה להביא צילום לא רק של אירוע אלא בעיקר של דעה. הוא פירסם את צילומיו בעיתונים 'קול העם' ו'אל אתייחאד'. הנגטיבים כנראה אינם קיימים, הארכיונים התפזרו (צריך יום אחד לחפש שרידים), חלקם הגיעו לארכיון 'העולם הזה' שנשרף על ידי השב"כ.
נשארו אצל אלגזי בבית כמה עשרות תמונות (שנסרקו והוגדלו במיטב הטכנולוגיות העכשוויות) של הפגנות נבחרות: קבוצת תלמידות בדרך להנחת זר על קבר החייל האלמוני הירדני – ירושלים יוני 69 (הצבא מפזר בכוח), תצוגת חבלות גופניות (שנגרמו על ידי המשטרה) של מפגינים בבקה אל ערבייה – 72, הפגנת הפנתרים – 71, אחד במאי בתל אביב – 66, הפגנות להחזרת עקורי בירעם ואיקרית – 72 ועוד ועוד.
הצילומים נעשו מתוך ההפגנות, במצלמת "זורקי 4" החיקוי הרוסי ללייקה הגרמנית. כמעט, או אין בכלל, צלמים אחרים בהפגנות בהן השתתף. אלגזי עצמו נוכח ברבים מהצילומים במרכז הפריים. הוא לא זוכר כיום איך זה קרה – מי היו האחרים שצילמו אותו במצלמתו, למה היה חשוב לו להפקיר את המצלמה ובעצמו לחלק כרוזים, להחתים אנשים, לשבת בתוך הקהל, להיות דובר, לארגן כנסים, להסתכן במעצר.

זו לא רק עוד תערוכה על הכיבוש, לא עוד תערוכה של צילומי עיתונות, אלא ניסיון לאבחן את ההבדל בין: מבט האובייקטיבי למבט פעיל, צילום להט לצילום מסוגנן, צילום קורא לצילום לקטן, צילום בגוף ראשון פעיל לצילום שהוא מכשיר או איבר.
ביקשתי מאלגזי להוסיף בדיעבד. הוא עצמו מתנייד בין הצורך להרחיב עובדות, לספר, להסביר, להביא כתבות מאז. הוא יעשה כל דבר שנבקש ויקרב את קץ מסע הכיבוש.
שווה לראיין אותו. אוצר של סיפורים מגוף ראשון פעיל.

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב