גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

פתיחת התערוכה: יום ה', ה-8.9.2011 בשעה 20:00
נעילה: יום ד' , ה-12.10.11 בשעה 19:00

 

לוסיאנה קפלון עוסקת במימד הפשוט, הצר והמופרך (לכאורה כאן בישראל) של מעמד משרתות הניקיון בארץ מולדתה – ארגנטינה. כן, יש דבר כזה וכך הוא נקרא. יש להן מדים שלוסיאנה אף קנתה והביאה לארץ. אבל הצילומים מתרכזים בעיקר – נשים שמטאטאות, מתיזות מים, מנקות חלונות – לרוב ברחוב שלפני הכניסה לבית.
הצילום הוא אובייקטיבי לכאורה – המטאטא והמגב והצינור הם חוט מוביל, עדין, לא מזיק, אסתטי אפילו בחריגותו בנוף השליו. המדים הכחולים משתלבים אפילו. ללא החזרתיות יתכן והיינו מתייחסים אליהם כאל בגד רגיל.
השאלה המרכזית כאן איננה הטקטיקה של אחיזת המצלמה – רחוק או קרוב, הרגע או הזווית – אלא ההעתקה של הצילום – הדיון במקום התצוגה בהשקפה של הצופה.
כאילו כדי להדגיש את הנקודה מציגה נעמה רונה צילום משוחרר לחלוטין לכאורה. החל מהפריים הבסיסי שהוא מוזר/מצחיק/תלוש: צילום של ילדה עם שפם מודבק, נקניקיה כפה, ילד מתנחל, רישום של גבר עם זין עומד.
אבל נעמה לא מסתפקת בצילום משוחרר ומוסיפה לו התערבות מסוגים שונים: הדבקה של מסטיק על הצילום, עגבנייה מרחפת מושתלת בעיבוד דיגיטאלי, ניאון משתקף, רקמה.
גם כאן – הצופה צריך להחליט איפה הוא נמצא – במקום של הצופה הכועס ומוחה או בזה של הצופה שמחטט בדקויות הצילום ומתעניין בהמצאות קטנות, זוויות ראיה של מציאות לא אמיתית.

 

נעמה רונה

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב