גלריית מנשר
כניסת סטודנטים
03-6887090

אוצר- ארז גולן, ראש מחלקת צילום.

פתיחה: יום חמישי, 27.10.2011 בשעה 20:00
נעילה: יום חמישי ה-1.12 בשעה 19:00

אילון גנור מחבר עולמות רחוקים דרך סדרת הצילומים האפלה אותה יצר בשנתיים האחרונות. בהתחשב ברקע הביוגרפי שלו, כמי שלמד רפואה, עמד בראש חברה טכנולוגית ופנה לאמנות – אין הדבר מפתיע. גם נקודת הזמן של יצירה זאת אינה מקרית כלל וכלל ונשענת על מערכת יחסים שבין אב לבן. האמן שלראשונה בחייו פוגש במוות פנים אל פנים ונאלץ להיפרד מאביו אותו סעד באחרית ימיו. מעגל הזמן שהופך את הבן לאב.

ראיית מנהרה היא סימפטום למצב רפואי הידוע בכינויו רטיניטיס פיגמנטוזה - פגם בראיה בו ניתן לראות רק עצמים הנמצאים בקו ישר עם העין ואבדן הדרגתי בראיה הפריפראלית, לעיתים עד לעיוורון מוחלט.
ברוב המקרים התופעה נובעת מסיבות פיסיולוגיות אולם ידוע גם על נסיבות פסיכולוגיות.

באופן מעט שונה מתוארת חווית המנהרה כחוויית סף מוות, הימשכות ותנועה אל תוך החשכה במהירות גבוהה מאוד, עד הגעה למתחם אור קורן בגוון זהב-לבן - רגע מפגש עם ישות בלתי מוגדרת השופעת אהבה, משרה אווירת רוך ונועם ומובנת על ידי אלו שחוו חווית סף מוות, גם ללא מילים.

בשנת 1782 כותב גתה בלדה מבוססת על אגדה דנית המספרת על רכיבה לילית של אב ובנו ביער. שר היער – רודף נשמותיהם של ילדים, נגלה אל הילד בשעת הרכיבה. הילד לשווא מנסה לשכנע את אביו בקיומו אך זה האחרון, עד לחרדת בנו, מגביר את פעימות הדהרה כדי להביא את בנו למקום מבטחים:

האב המבועת לא דוהר, הוא כבר טס
הילד זועק ובאב נאחז...
האב אל הבית הגיע רוטט...
בתוך זרועותיו הוא חיבק ילד מת. (מתוך שר היער בתרגומו של אלכס בנדרסקי)

 

 

נא מלא/י פרטיך, ונחזור אליך בהקדם

לימודים מלאים
קורסי ערב